Trwa ładowanie...

Kolejna ekshumacja - Andrzeja Przewoźnika

W nocy z poniedziałku na wtorek na Powązkach Wojskowych w Warszawie przeprowadzono ekshumację ciała z grobu Andrzeja Przewoźnika, zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiej byłego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

Share
Kolejna ekshumacja - Andrzeja Przewoźnika
Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1uzrmu

O ekshumacji jako pierwsze poinformowało radio RMF FM. Doniesienia potwierdziła następnie Prokuratura Krajowa. Wydobyte z grobu ciało będzie poddane ekspertyzom w jednym z Zakładów Medycyny Sądowej.

Sprzeciw rodzin

O planach ekshumowania ofiar katastrofy smoleńskiej prokuratura poinformowała w czerwcu ubiegłego roku. Decyzje o ekshumacji spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar. W październiku 2016 r. ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.

d1uzrmu

Do tej pory wydobyto szczątki 11 osób. W trakcie czynności stwierdzono zamianę dwóch ciał - prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika oraz szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego.

Szczegóły ustaleń po analizach wykonywanych przez biegłych patomorfologów nie są znane. Wiadomo jedynie, że ekspertyzy są bardzo skomplikowane i czasochłonne.

Półtora tygodnia temu prokuratura poinformowała, że do końca tego roku nie uda się przeprowadzić wszystkich, zaplanowanych 72 ekshumacji. O sprawie pisaliśmy tutaj.

Kolejna ekshumacja

Jak donosiliśmy w niedzielę, w marcu śledczy mają wydobyć z grobu ciało jeszcze jednej osoby. Szczegóły nie są znane, wiadomo tylko, że ekshumowane zostaną szczątki ofiary katastrofy pochowanej we Wrocławiu. Rodzina została już poinformowana o planach prokuratury.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka.

d1uzrmu

Podziel się opinią

Share
d1uzrmu
d1uzrmu
Więcej tematów