Trwa ładowanie...
23-01-2008 00:30

Kolejki do domów pomocy społecznej


"Dziennik Polski" informuje: jeszcze rok
temu na miejsce w jednym z krakowskich domów pomocy społecznej
(DPS) czekało się około czterech miesięcy. Teraz trzeba czekać już
ponad rok.

Kolejki do domów pomocy społecznejŹródło: Jupiterimages
d4b893l
d4b893l

Miejsca w tych domach zwalniają się w sposób naturalny, a standardy opieki i życia stale się podnoszą, więc mieszkańcy DPS-ów po prostu żyją dłużej - wyjaśnia Marta Chechelska-Dziepak, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Poza tym jesteśmy starzejącym się społeczeństwem - dodaje.

Z powodu dużej liczby studentów Kraków może sprawiać wrażenie miasta ludzi młodych, ale statystyki pokazują coś zupełnie innego. Wprawdzie w ostatnich latach rodzi się coraz więcej dzieci, jednak współczynnik tzw. dzietności (średnia liczba dzieci urodzonych przez kobietę w wieku rozrodczym) nadal jest na niskim poziomie pisze "Dziennik Polski".

Nasze społeczeństwo starzeje się. Nie bez znaczenia jest też fakt, że medycyna rozwija się, co pozwala na wydłużenie średniej życia. Żyjemy dłużej, ale wzrasta również liczba starszych ludzi przewlekle chorych.

W tej chwili - jak podaje gazeta - na terenie Krakowa w DPS-ach dla chorych przewlekle mieszka prawie tysiąc osób. Ponad 200 czeka w kolejce.

d4b893l

W krakowskich DPS-ach dla osób w podeszłym wieku mieszkają natomiast 243 osoby, a na wolne miejsce czeka kolejnych 50 chętnych. Dla wielu rodzin, które nie są w stanie zapewnić całodobowej opieki schorowanej cioci czy matce brak wolnych miejsc w DPS-ach, to ogromny problem.

Ci starsi ludzie są zupełnie bezradni; czasem nawet jeśli są jeszcze sprawni fizycznie, mają problemy z pamięcią i też wymagają stałej opieki - opowiada Barbara Wrona z Lisiej Góry (woj. małopolskie), która prowadzi prywatny Rodzinny Dom Spokojnej Starości. W domu państwa Wronów mieszkają cztery staruszki, ale pani Barbara myśli o rozbudowie, bo - jak tłumaczy - zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie.

Umieszczenie starszej osoby w prywatnej placówce jest jednak zwykle dość kosztowne - w zależności od standardu pokoju miesięcznie trzeba zapłacić 1500-2500 zł. W państwowych DPS-ach część kosztów pensjonariusz pokrywa z własnej emerytury, a niewielką resztę dopłaca rodzina - czytamy w "Dzienniku Polskim". (PAP)

d4b893l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b893l
Więcej tematów