Trwa ładowanie...

Kolejka na Kasprowy Wierch została zrepolonizowana

Kolejka na Kasprowy Wierch została odkupiona. Polski Fundusz Rozwoju kupi prawie 100 procent akcji Polskich Kolei Linowych.

Kolejka na Kasprowy Wierch została zrepolonizowanaŹródło: iStock.com
d4iksro
d4iksro

Polskie Koleje Linowe to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich. PKL posiada siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach. Obecnie, obok Mid Europa Partners akcjonariuszami Polskich Kolei Linowych są cztery tatrzańskie gminy: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronina i Kościelisko. To się jednak zmieni, bo właścicielem 99,77 procent udziałów trafi w ręce Polskiego Funduszu Rozwoju SA.

Polskie Koleje Linowe wykupione przez Polski Fundusz Rozwoju SA

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 roku. Wtedy głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners, który jest znany z takich inwestycji jak Żabka, Lux Med czy Hortex. Obecnie 99,77 procent udziałów PKL zostało odkupionych przez Polski Fundusz Rozwoju SA.

Nie wiadomo, za ile Polski Fundusz Rozwoju SA odkupił Polskie Koleje Linowe. Wcześniej sugerowaną kwotą było 500 milionów złotych. Sam fakt, że Polskie Koleje Linowe trafiły na sprzedaż, nie jest zaskoczeniem. Fundusze jak Mid Europa Partners często kupują firmy, rozwijają je, a następnie po kilku latach sprzedają z zyskiem.

Polski Fundusz Rozwoju SA zapowiedział, że ma plany wobec kolejki. Firma jest zainteresowana rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej.

d4iksro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iksro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj