Trwa ładowanie...
dhqn8h4

Kogo przesłuchają rosyjscy prokuratorzy w Warszawie?

W Naczelnej Prokuraturze Wojskowej od godz. 11.00 trwa spotkanie polskich i rosyjskich prokuratorów, na którym zostaną określone szczegóły przesłuchań świadków na potrzeby rosyjskiego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Share
dhqn8h4

Jak powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa, polscy prokuratorzy mają uzgodnić z rosyjskimi gośćmi techniczną stronę przesłuchań świadków - o które do Polski zwróciła się strona rosyjska. Omawiają to na spotkaniu z szefem NPW gen. Krzysztofem Parulskim.

Jak dowiedziała się PAP, rosyjscy prokuratorzy nie wskazali z imienia i nazwiska osób, które chcą przesłuchać - określono jedynie funkcje i zakres obowiązków osób cywilnych i wojskowych odpowiedzialnych za organizację lotu z 10 kwietnia 2010 r., a także za przygotowanie samolotu i załogi, jak również za start maszyny z Warszawy.

Delegacja trzech rosyjskich prokuratorów jest w Warszawie od soboty. Podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce mają brać udział w przesłuchaniach polskich świadków. Przesłuchania te zorganizowała strona polska na potrzeby rosyjskiego śledztwa ws. okoliczności katastrofy smoleńskiej.

dhqn8h4

Rosyjscy prokuratorzy chcą mieć możliwość zadawania pytań polskim świadkom, choć formalnie to nie oni - lecz polski prokurator - będą prowadzić przesłuchanie.

To sytuacja analogiczna do tej, jaka zaistniała w lutym, gdy dwaj polscy prokuratorzy udali się do Moskwy, by uczestniczyć w przesłuchaniu osób, które 10 kwietnia były na wieży kontrolnej lotniska Smoleńsk Siewiernyj. Mieli możliwość zadawania im pytań, dokonali także przeglądu akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy. Protokoły z tych przesłuchań zostały przysłane do Polski na początku kwietnia wraz z ostatnią partią akt z rosyjskiego śledztwa.

O umożliwienie udziału swoich prokuratorów w przesłuchaniach świadków na terenie Polski rosyjska prokuratura poprosiła w wysłanym w ostatnim czasie wniosku o pomoc prawną.

Rosyjski Komitet Śledczy informował, że przesłuchania polskich świadków mają m.in. pomóc rosyjskim prokuratorom w ustaleniu takich okoliczności jak: wyszkolenie dowódcy samolotu i pozostałych członków załogi oraz zakres przekazanych im informacji niezbędnych do startu z Warszawy i lądowania w Smoleńsku.

dhqn8h4

Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił w piątek, że przez najbliższe dwa tygodnie Rosjanie będą uczestniczyć w przesłuchaniach ok. 60 polskich świadków. Polska prokuratura na razie nie ujawnia dokładnej liczby i listy świadków.

Dotychczas do polskiej prokuratury wpłynęło już ponad 10 wniosków o pomoc prawną nadesłanych z Rosji, w tym pięć ostatnich w kwietniu. "Wykonaliśmy większość wniosków Rosji o pomoc prawną w sprawie katastrofy smoleńskiej, w tym cztery w całości" - podała tydzień temu Naczelna Prokuratura Wojskowa, odnosząc się do wniosków nadesłanych do kwietnia.

Stosownie do postulatów strony rosyjskiej wojskowe prokuratury przesłuchały dotychczas ok. 300 świadków. Naczelna Prokuratura Wojskowa informowała również, że w ostatnio nadesłanych wnioskach Rosja wnosi m.in. o doręczenie osobom mającym status pokrzywdzonych w rosyjskim śledztwie powiadomienia o przedłużeniu tego śledztwa, przesłuchanie kolejnych świadków, przekazanie aktów normatywnych regulujących loty samolotów 36. specpułku.

dhqn8h4

Podziel się opinią

Share
dhqn8h4
dhqn8h4
Więcej tematów