Koehler i Kaczyński - dwa bratanki?
Prezydent Niemiec Horst Koehler i jego polski gospodarz Lech Kaczyński znaleźli najwidoczniej wspólny język - ocenił w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecki komentator zwraca w artykule uwagę na "luz" polskiego prezydenta.
Koehler przebywał w Warszawie z krótką wizytą w związku z otwarciem Międzynarodowych Targów Książki oraz zakończeniem Polsko-Niemieckiego Roku 2005/2006.
Kaczyński, który zdaniem autora komentarza "nie jest talentem w dziedzinie komunikowania się", sprawiał u boku niemieckiego prezydenta wrażenie "wyluzowanego" i był "w dobrym nastroju".
Gazeta uważa, że polski polityk nawiązał swą postawą do tego, co pokazał podczas ostatniej wizyty w Berlinie. Mówił wtedy, że spotkał "sympatycznych ludzi". Komentator ocenił, że słowa te były czymś więcej niż tylko sloganem, biorąc pod uwagę fakt, iż Lech Kaczyński i jego brat bliźniak w kampanii wyborczej "zdobywali punkty za pomocą antyniemieckich akcentów".
"SZ" przypomniał, że polski prezydent "z oporami" objął patronat nad Rokiem Polsko-Niemieckim. Duża liczba uczestników świadczy jednak o tym, że ten polsko-niemiecki projekt udał się.
Autor komentarza jest zdania, że w stosunkach polsko-niemieckich nie ma żadnych poważnych problemów. Projekt Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie, który - jego zdaniem - polskie media przedstawiają w sposób "całkowicie zniekształcony", nie ma antypolskiej wymowy. Wręcz przeciwnie - może on służyć wspólnej pracy nad historią - uważa Thomas Urban.
Kontrowersyjny Gazociąg Północny nie musi być nadal problemem dzielącym oba kraje, jeżeli Polska zostanie włączona do tego projektu. Pozwoliłoby ti rozwiać obawy przed potężnym rosyjskim sąsiadem.
W konkluzji komentarza autor wyraża nadzieję, że polscy i niemieccy kibice zachowają się w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej "w sposób cywilizowany". Koehler i Kaczyński zamierzają wspólnie obejrzeć mecz Polska-Niemcy.