Trwa ładowanie...
d4lt5e0
opzz
10-04-2002 18:45

Kodeks Pracy - jest szansa na kompromis

Przewodniczący OPZZ Maciej Manicki liczy na
to, że Rada Porozumienia zaakceptuje porozumienie z Polską
Konfederacją Pracodawców Prywatnych i Związkiem Rzemiosła
Polskiego w sprawie zmian w Kodeksie Pracy.

d4lt5e0
d4lt5e0

W środę Manicki, prezydent PKPP Henryka Bochniarz i prezes ZRP Jerzy Bartnik podpisali dokument, który określa, jakie zmiany nie powinny znaleźć się w nowelizowanym w Sejmie Kodeksie Pracy. Przypomnieli, że minister pracy i premier deklarowali, że jeśli dojdzie do porozumienia pracodawców i związków zawodowych, to rząd wycofa nieuzgodnione zapisy nowelizacji.

Rada OPZZ zbiera się 24 kwietnia - podał Manicki w środę na konferencji prasowej w Warszawie. W lutym Rada nie ratyfikowała porozumienia z PKPP i ZRP w sprawie zmian w kodeksie. Wniesiony przez rząd do Sejmu projekt nowelizacji wyszedł poza zmiany wstępnie uzgodnione między OPZZ i pracodawcami.

Wszyscy szefowie organizacji podkreślali podczas konferencji, że porozumienie zawierane jest ze względu na pokój społeczny i przyspieszenie prac w parlamencie nad rządowym i poselskim projektem zmian w Kodeksie pracy. Podkreślali, że porozumienie jest wynikiem kompromisu możliwego do akceptacji przez każdą ze stron.

Trzy organizacje liczą, że również reprezentowane w Komisji Trójstronnej NSZZ "Solidarność" i Konfederacja Pracodawców Polskich zaakceptują proponowane porozumienie.

d4lt5e0

Osiągnęliśmy m.in. porozumienie, żeby nie wprowadzać do kodeksu zmian w zasadach wypowiadania układów zbiorowych, pozostawić odprawy dla pracowników zwalnianych poza zwolnieniami grupowymi. Porozumienie pracodawców i związków zawodowych w sprawie zmian w kodeksie pracy zdejmie problem, który budzi duży niepokój społeczny - powiedział Manicki.

Bochniarz powiedziała, że trudno było podjąć rozmowy po odrzuceniu poprzedniego porozumienia przez radę OPZZ. Ale nikt nas nie zwolnił z tego, by próbować się dogadać i nie upoważnił, by czekać co zrobi rząd i jak rozsądzi dotyczące nas sprawy - uzasadniała.

Jej zdaniem porozumienie w sprawie Kodeksu pracy pozwoli na dalsze prace nad innymi ważnymi dla pracodawców i związkowców zmianami ustaw, m.in. o organizacjach pracodawców, związkach zawodowych, o świadczeniach wypadkowych i płacy minimalnej.

Prezydent PKPP powiedziała, że władze jej organizacji w zasadzie już poparły porozumienie. Prezes ZRP Jerzy Bartnik powiedział, że takiej decyzji ze strony jego organizacji można oczekiwać 16 kwietnia.

d4lt5e0

Tymczasem wg wiceszefa "Solidarności" Janusza Śniadka, porozumienie liderów OPZZ, PKPP i ZRP dowodzi, że ws. zmian w Kodeksie pracy jest szansa na kompromis. Jego zdaniem, najważniejsze jest jednak wycofanie spornego projektu z Sejmu.

Sam fakt, że coś takiego ma miejsce, oceniamy pozytywnie. To dowodzi, że nasze wezwania do powrotu do dialogu nie są takie absurdalne i że taki dialog jest możliwy - powiedział Śniadek.

Szczegóły porozumienia będą omawiane jeszcze przed decyzjami Rady OPZZ - zapowiedział Manicki.

Przypomniał, ze czwartkowa demonstracja OPZZ będzie, jak co roku, organizowana w ramach dni walki z bezrobociem. (iza)

d4lt5e0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lt5e0
Więcej tematów