ŚwiatKodeks Postępowania wobec Terroryzmu

Kodeks Postępowania wobec Terroryzmu

Przyjęciem Kodeksu Postępowania wobec Terroryzmu zakończył się w Barcelonie dwudniowy Szczyt Eurośródziemnomorski, w którym uczestniczyły kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, oraz 10 krajów basenu Morza Śródziemnego.

Obok Kodeksu Postępowania wobec Terroryzmu szefowie państw i rządów przyjęli program wspólnych działań na następne pięć lat. Nie osiągnięto jednak porozumienia w sprawie deklaracji końcowej. Powodem był brak zgody między krajami arabskimi i Izraelem w sprawie definicji terroryzmu.

Prezydencja brytyjska przedstawiła swoją własną deklarację polityczną.

Współprzewodniczący szczytowi brytyjski premier Tony Blair powiedział na konferencji prasowej, że uchwalając Kodeks Postępowania wobec Terroryzmu doprowadzono do "mocnego potępienia tego zagrożenia, najmocniejszego, jakie było możliwe do przyjęcia". Blair podkreślił, że dokument został podpisany również przez osiem krajów arabskich, włącznie z Autonomią Palestyńską oraz przez Izrael i Turcję.

Szef rządu hiszpańskiego Jose Louis Rodriguez Zapatero wskazał, że to pierwsza deklaracja potępiająca terroryzm, którą podpisany kraje arabskie i Izrael. To świadczy o tym, że większość opowiada się za dialogiem i współpracą - powiedział.

Delegacje uczestniczące w szczycie zatwierdziły także program współpracy na następne pięć lat, który przewiduje m.in. podjęcie środków dla liberalizacji handlu produktami rolnymi i demokratyzacji regionu.

Uczestnicy szczytu opowiedzieli się także za legalną imigracją, która jest "szansą dla rozwoju".

Uczestniczący w szczycie premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział podczas sesji plenarnej, że Polska ma bogate historyczne relacje z krajami Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu i przypomniał, że na prośbę władz Iraku nasz kraj uczestniczy w misji stabilizacyjnej.

Do relacji Unii Europejskiej z państwami tego regionu pragniemy wnieść nasze doświadczenie budowy przyjaznych i solidarnych stosunków z sąsiadami, między którymi przez całe wieki więcej było okresów wrogości niż przyjaźni i pokojowego współistnienia - zaznaczył premier.

Grażyna Opińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)