PolskaKodeks postępowania karnego do komisji

Kodeks postępowania karnego do komisji

Wniosek o odrzucenie poselskiego projektu
zmian kodeksu postępowania karnego złożyła w piątek w Sejmie Liga
Polskich Rodzin - pozostałe kluby chcą odesłania go do komisji.
Wszyscy są zaś za nowelizacją kodeksu karnego wykonawczego.

24.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Na piątkowe obrady skierowano tylko projekty nowelizacji kodeksu postępowania karnego i kodeksu karnego wykonawczego. Nie omawiano zaś projektu nowelizacji kodeksu karnego z propozycjami zaostrzenia sankcji - autorstwa PiS.

Zbigniew Ziobro (PiS) deklarował, że celem nowelizacji jest poprawienie błędów w obowiązującym prawie karnym, usunięcie przepisów spowalniających postępowanie sądowe i zmiany w przepisach o wykonaniu kary. Przez długi czas reakcją państwa na wzrost przestępczości była liberalizacja prawa, mimo że życie wskazywało kolejne dowody błędności tej koncepcji - mówił Ziobro. Jego zdaniem, obowiązujące prawo kładzie zbyt silny nacisk na zagwarantowanie oskarżonemu praw człowieka.

Rozszerzony ma zostać katalog spraw, w których stosuje się areszt. Dotyczyłby on oskarżonych: o zbrodnię; popełniających przestępstwo w czasie próby po warunkowym umorzeniu postępowania; działających w gangu lub tych, którzy dopuścili się czynu o znacznej społecznej szkodliwości.

Poselski projekt w 80% powiela rozwiązania proponowane przez prezydenta. Czy więc był sens ich zgłaszania? - pytała Katarzyna Piekarska (SLD). Popierając w tej części nowelizację dodała, że pozostała część propozycji powinna zostać zmieniona. Wniosek o przekazanie projektu do komisji popierali też Cezary Grabarczyk (PO), Wanda Łyżwińska (Samoobrona), Zbigniew Wassermann (PiS), Janusz Wojciechowski (PSL) i Józef Kubica (UP).

Obowiązujący kodeks karny nie jest tak łagodny jak go malują. Liczba więźniów wzrosła, niektórzy czekają nawet na miejsce w zakładzie karnym - mówił Wojciechowski.

Totalnej krytyce poddał natomiast projekt Bohdan Kopczyński (LPR). Proponowane zmiany w postępowaniu karnym burzą istotę procesu i zasadę równości stron oraz równości broni między nimi - mówił.(ck)

kodekskarnysejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)