Trwa ładowanie...
d2xkc7t
KOD chce złożyć obywatelski projekt nowelizacji ustawy o TK
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

KOD chce złożyć obywatelski projekt nowelizacji ustawy o TK

• Dokumenty potrzebne do zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej w Sejmie
• Mateusz Kijowski: marszałek Sejmu ma 14 dni na rejestrację
• W projekcie "mechanizmy zabezpieczające przed upolitycznieniem Trybunału"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xkc7t

Komitet Obrony Demokracji dostarczył we wtorek do marszałka Sejmu dokumenty potrzebne do zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej. Komitet chce zebrać podpisy konieczne do złożenia obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o TK.

Lider KOD Mateusz Kijowski przypomniał na spotkaniu z dziennikarzami, że marszałek Sejmu ma 14 dni na zarejestrowanie komitetu.

d2xkc7t

- Liczymy, że szybko będziemy mogli przystąpić do zbierania wymaganych przepisami co najmniej 100 tysięcy podpisów - powiedział Kijowski.

Kijowski: liczę na to, że większość parlamentarna wysłucha obywateli

Jak dodał, KOD w swoim projekcie chce wprowadzić "mechanizmy zabezpieczające przed upolitycznieniem Trybunału". - Chcemy wprowadzić mechanizmy bezpieczeństwa, które spowodują, że co się wydarzyło przez ostatnie pół roku, nie będzie mogło się tak łatwo powtórzyć - podkreślił.

Na konferencji prasowej przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego Kijowski zaznaczył, że projekt ma na celu przywrócenie zasad funkcjonowania tej instytucji z maja 2015 roku, a więc stan sprzed czerwcowej nowelizacji, ale - jak dodał - zawiera "pewne uzupełnienia", które pozwolą zmniejszyć podatność TK na "polityczne ruchy".

d2xkc7t

Lider KOD, pytany o szanse na to, że projekt nie zostanie odrzucony przez Sejm, odparł: - Liczę na to, że większość parlamentarna, która mówiła w kampanii, że będzie słuchać obywateli, wreszcie ich posłucha.

Jarosław Marciniak z KOD podkreślił, że Komitetowi zależy na tym, by polityka była realizowana zgodnie z prawem, a nie prawo z polityką. Dodał, że projekt KOD został opracowany również na podstawie konsultacji z konstytucjonalistami i prawnikami.

Co będzie w projekcie ustawy?

Projekt Komitetu Obrony Demokracji przewiduje wybieranie sędziów przez Sejm większością 2/3 głosów (dziś Sejm wybiera sędziów większością bezwzględną głosów). Wybrany przez niższą izbę parlamentu sędzia składałby przysięgę przed marszałkiem Sejmu na tym samym posiedzeniu, na którym został wybrany (obecnie ślubowanie wybranych przez Sejm sędziów przyjmuje prezydent).

d2xkc7t

Projekt zakłada również modyfikację procedur dotyczących wyboru prezesa i wiceprezesa Trybunału oraz wprowadzenie sześcioletniego okresu ich kadencji.

Zgodnie z projektem, prawo do proponowania kandydatów do TK uzyskaliby: prezydent, Krajowa Rada Sądownicza oraz zgromadzenia ogólne sędziów: Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie prawo do zgłaszania kandydatów na sędziów TK przysługuje prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów.

Według proponowanych przez KOD przepisów możliwe byłoby powierzenie sędziemu dalszego pełnienia obowiązków do czasu wybrania jego następcy przez Sejm; miałoby to uchronić Trybunał przed paraliżem w razie przedłużającego się sporu politycznego o wybór sędziów.

"Celem zażegnanie konfliktu o Trybunał"

Jak podkreślili autorzy projektu w uzasadnieniu, celem inicjatywy ma być zażegnanie konfliktu o Trybunał, pogodzenie rozwiązań postulowanych przez wszystkie partie polityczne oraz "uchronienie ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, której gwarantem jest między innymi Trybunał Konstytucyjnym".

Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.

d2xkc7t

Podziel się opinią

Share

d2xkc7t

d2xkc7t
Więcej tematów