Kobylański odwołany z Polonijnej Rady Konsultacyjnej
Jan Kobylański został odwołany z Polonijnej Rady Konsultacyjnej - poinformował marszałek Senatu Longin Pastusiak podczas konferencji prasowej w Senacie.
Formalnym powodem odwołania - powiedział Pastusiak - jest to, że Kobylański nie stoi już na czele Związku Polaków w Argentynie, którego do niedawna był przewodniczącym. Pastusiak przyznał, że na jego decyzję o odwołaniu Kobylańskiego wpłynęły również "nowe fakty i podejrzenia", obciążające polonijnego biznesmena.
W ostatnich dniach w mediach opublikowano materiały, z których ma wynikać, że Kobylański w czasie okupacji dorobił się majątku wydając Niemcom ukrywających się Żydów. Po wojnie władze Paragwaju, gdzie zamieszkał, miały otrzymać z Austrii ostrzeżenia, że jest on agentem sowieckim wywiadu.
Instytut Pamięci Narodowej odnalazł dokumenty, których zaginięcie prokuratura uznała za powód do umorzenia w 1955 r. postępowania w sprawie Janusza (dzisiaj używa imienia Jan) Kobylańskiego. Wskazują one, że Kobylański denuncjował Żydów i mogą być podstawą wniosku o ekstradycję polonijnego biznesmena z Urugwaju.
Polonijna Rada Konsultacyjna została utworzona przy marszałku Senatu 21 czerwca na podstawie uchwały Senatu RP. Zasiadają w niej przewodniczący struktur polonijnych. Zadaniem Rady jest wyrażanie opinii w sprawach ważnych dla Polonii i Polaków za granicą, na temat projektów aktów prawnych dotyczących Polonii oraz kierunków działań Senatu i jego organów w sprawach Polonii i Polaków za granicą.