Kobieta prymasem w USA
Izba biskupów Episkopalnego Kościoła USA wybrała bp Katharine Jefferts Schori na 26. biskupa ECUSA i jednocześnie prymasa prowincji anglikańskiej.
Biskup Jefferts Schori ma 51 lat i od 2001 roku jest 9. ordynariuszem Diecezji Nevady. Została wybrana w piątej turze głosowań. Uzyskała minimalną liczbę głosów (95) konieczną do wyboru. Jej najpoważniejszym konkurentem był konserwatywny ordynariusz Alabamy bp Henry N. Parsley Jr.
Decyzja episkopatu została już zatwierdzona przez Izbę Delegatów, reprezentującą kler oraz świeckich. Jest ona pierwszą kobietą wybraną na ten urząd. Wybór biskup Jefferts Schori może rozzłościć konserwatystów i to nie tylko ze względu na to, że nowy prymas jest kobietą, ale również dlatego że Schori znana jest z liberalnych poglądów teologicznych, a także etycznych. Podczas 74. Konwencji Generalnej ECUSA głosowała za konsekracją Gene Robinsona, otwartego homoseksualisty, na biskupa Diecezji New Hampshire.
Izba Biskupów zdecydowała się na kontynuację linii "Kościoła otwartego" reprezentowaną przez dotychczasowego prymasa bp Franka Griswolda, który przez kilka lat współpracował z nową prymas. Decyzją Griswolda biskup Schori została członkiem Specjalnej Komisji ds. ECUSA oraz Wspólnoty Anglikańskiej.
Biskup liberalna
Biskup Schori krytykowała postanowienia Raportu z Windsoru, twierdząc, że zawiera on wiele nieporozumień i błędów. Celem dokumentu było uchronienie Wspólnoty Anglikańskiej przed schizmą, m.in. poprzez skłonienie ECUSA do przeprosin za konsekracje biskupa-geja w 2003 roku oraz błogosławienie par homoseksualnych. Raport niedostatecznie zauważa różnice w funkcjonowaniu Kościoła episkopalnego oraz innymi Kościołami Wspólnoty Anglikańskiej - powiedziała bp Schori w Seattle w listopadzie 2005 roku. Kilka miesięcy wcześniej podczas diecezjalnej konwencji (synodu) biskupka podkreśliła, że ani arcybiskup Canterbury, ani prymasi z całego świata nie mogą wspólnie ustanawiać zasad lub praw, które będą wiązały Kościół episkopalny.
Podczas wielu wystąpień i homilii biskup Schori dała się poznać jako hierarcha liberalny, który podkreśla tradycyjną już otwartość anglikanizmu na wiele form pobożności oraz kierunków teologicznych. W liście pasterskim na Wielki Post 2004 bp Schori pisała do wiernych swojej diecezji, że anglikanizm zawsze postrzegał umiejętność godzenia różnych poglądów jako jedną ze swoich największych wartości. Nie we wszystkim musimy się zgadzać. Może być więcej niż jedna prawidłowa odpowiedź – pisała bp Schori. Według nowej prymas to właśnie dziedzictwo i życiowy kontekst kształtują teologię anglikańską. Sposób, w jaki rozumiemy Pismo oraz odpowiedź Ewangelii na społeczne wyzwania budowane są przez nasze korzenie i obecne uwarunkowania – uważa biskupka.
Kościół Episkopalny USA jest niewielkim, ale silnym członkiem światowej Wspólnoty Anglikańskiej. Amerykańscy anglikanie mają ok. 2,4 miliona wiernych, jednakże dzięki działalności tego Kościoła wiele Kościołów anglikańskich w Afryce i Azji mogło stanąć na nogi i prowadzić niezależną działalność. Kościół ma 311 biskupów, 98 diecezji oraz sprawuje opiekę kanoniczną nad 20 diecezjami zagranicznymi. W listopadzie w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie bp Schori uroczyście obejmie urząd biskupa ECUSA oraz prymasa dziewięciu prowincji anglikańskich położonych na terenie USA, Ekwadoru, Kolumbii, Republiki Dominikańskiej, Hondurasu, Puerto Rico i Wenezueli. Do ECUSA należy wielu czołowych polityków USA. Episkopalianami było 11 prezydentów USA, w tym Jerzy Waszyngton czy Franklin Roosvelt. Ostatnim prezydentem USA wyznania episkopalnego był George Bush senior.
Po raz pierwszy kobiety przyjęły święcenia kapłańskie w ECUSA w 1974 roku, jednak oficjalna zgoda Konwencji Generalnej (zbiera się co trzy lata) nastąpiła w 1976 r. Na stronie Kościoła umieszczona jest nawet litania dziękczynna za 30 lat posługi kobiet na wszystkich stopniach posługi duchownej. Pierwsze święcenia biskupie w ECUSA odbyły się w lutym 1989 roku, kiedy to ks. Barbara C. Harris zostaje biskupem sufraganem Diecezji Massachusetts - były to pierwsze święcenia biskupie kobiety w całej Wspólnocie Anglikańskiej. Cztery lata później kobieta została biskupem ordynariuszem (Diecezja Vermont, bp Mary Adelia McLeod).
Biskup Kathrine Jefferts Schori ma męża Richarda Milesa, emerytowanego matematyka oraz 24-letnią córkę Katharine Johanna, która jest podporucznikiem i pilotem Air Force. Pani prymas jest nie tylko teolożką, lecz również doktorem oceanografii. Duchownym jest od 1994 roku.