Kobieta może zostać górnikiem
Senat zgodził się na wypowiedzenie przez Polskę konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczący pracy kobiet pod ziemią. Konsekwencją jest to, że kobiety będą dopuszczone do pracy pod ziemią w kopalniach. Za wypowiedzeniem konwencji było 72 senatorów, przeciw 11, a wstrzymało się od głosu 5.
Resort pracy uzasadniając konieczność wypowiedzenia konwencji genewskiej z 1935 r. podkreśla, że ówczesne warunki pracy w kopalniach odbiegały od tych w XXI wieku i że dziś konwencja ta jest przestarzała i nie spełnia wymogów równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia.
Nie uchylając przepisów dotyczących zakazu pracy kobiet pod ziemią w kopalniach, Polska naraża się na postępowanie o naruszenie prawa UE i w konsekwencji na dotkliwe kary finansowe - mówił wiceminister pracy Radosław Mleczko, uzasadniając w marcu sejmowej komisji potrzebę wypowiedzenia tej konwencji.
Zwracał uwagę, że obecnie kwestie pracy w kopalniach są regulowane przez inną, nowocześniejszą konwencję MOP z 1995 roku, która ustala zasady bezpieczeństwa bez względu na płeć. Dodał, że w konsekwencji zmieniać się będą musiały inne przepisy prawa dotyczące zatrudniania kobiet. Rząd zapewniał, że wypowiedzenie konwencji nie ograniczy praw i wolności zawartych w konstytucji.
Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 45 została przyjęta 21 czerwca 1935 roku. Polska ratyfikowała konwencję w maju 1957 roku. Według konwencji, "żadna osoba płci żeńskiej, bez względu na wiek, nie może być zatrudniona przy pracach pod ziemią w kopalniach". Kobiety mogą pełnić jedynie naziemne stanowiska kierownicze oraz być zatrudnione np. w służbach sanitarnych kopalni.
Na temat niezgodności przepisów prawa pracy wynikających z konwencji z prawem UE wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2005 roku.
Konwencja MOP z 1935 roku została ratyfikowana przez 97 państw, jednak spośród nich 13 państw ją wypowiedziało. Wśród 16 państw UE związanych konwencją sześć już ją wypowiedziało, a osiem zgłosiło chęć jej wypowiedzenia.
Wypowiedzenie konwencji jest możliwe do końca maja 2008 roku. Jeśli Polska wypowie konwencję, przepisy z niej wynikające stracą moc po upływie roku.