Trwa ładowanie...
d3ihyzh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kobane bliskie upadku. Prezydent Turcji wzywa do operacji lądowej przeciwko Państwu Islamskiemu

Leżące przy granicy z Turcją syryjskie miasto Kobane, oblegane od trzech tygodni przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), jest o krok od upadku - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że konieczna jest operacja lądowa przeciwko dżihadystom. Według ostatnich doniesień od połowy września w walkach w rejonie Kobane zginęło ponad 400 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dym unoszący się nad Kobane
Dym unoszący się nad Kobane (AFP, Fot: ARIS MESSINIS)
d3ihyzh

- Zrzucanie bomb nie zakończy terroru. Terror nie zostanie powstrzymany przez ataki lotnicze, dopóki nie będziemy współpracować w celu (przeprowadzenia) operacji lądowej z tymi, którzy toczą walkę na ziemi - powiedział Erdogan do syryjskich uchodźców, których odwiedził w obozie w Gaziantep na południu Turcji, przy granicy z Syrią.

Jak podaje AFP, powołując się na doniesienia swego korespondenta znad tureckiej granicy, samoloty koalicji pod wodzą USA bombardowały we wtorek kilka pozycji dżihadystów w Kobane (arabska nazwa: Ajn al-Arab).

Zacięte walki między kurdyjskimi bojownikami a dżihadystami z IS toczą się już w kilku dzielnicach miasta, które jest trzecim co do wielkości kurdyjskim miastem w Syrii.

d3ihyzh

Co najmniej 400 zabitych

Według ostatnich doniesień Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od 16 września, kiedy rozpoczęła się ofensywa IS na Kobane, zginęło ponad 400 osób, w większości kurdyjskich bojowników i dżihadystów.

- Co najmniej 20 cywilów, 219 dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) i 173 kurdyjskich bojowników oraz ich sojuszników zginęło" w bitwie o Kobane - sprecyzowała ta organizacja pozarządowa z siedzibą w Londynie, zajmująca się monitorowaniem konfliktu w Syrii.

Według Obserwatorium bilans jest z pewnością większy, gdyż obie strony próbują ukryć swe straty, a obszary, gdzie toczą się walki, są trudno dostępne.

d3ihyzh

Bezskuteczne naloty

Mimo serii nalotów na islamistów, które prowadzą siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, dżihadyści zdołali zamknąć pierścień okrążenia wokół Kobane. W nocy z poniedziałku na wtorek dochodziły informacje, że IS opanowało już 70 proc. miasta. Mimo zaciekłego oporu kurdyjskich obrońców Kobane dżihadystom udało się opanować w nocy dalsze tereny w południowo-zachodniej części miasta.

Dwie czarne flagi IS były widoczne po wschodniej stronie miasta z terytorium Turcji, która zgromadziła przy granicy znaczne siły wojskowe i broń pancerną.

Całkowite opanowanie Kobane, które oblegane jest od trzech tygodni, dałoby dżihadystom kontrolę nad większością syryjsko-tureckiej granicy.

d3ihyzh

Podziel się opinią

Share

d3ihyzh

d3ihyzh
Więcej tematów