Trwa ładowanie...
d1x1k25

Kobane bliskie upadku. Prezydent Turcji wzywa do operacji lądowej przeciwko Państwu Islamskiemu

Leżące przy granicy z Turcją syryjskie miasto Kobane, oblegane od trzech tygodni przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), jest o krok od upadku - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że konieczna jest operacja lądowa przeciwko dżihadystom. Według ostatnich doniesień od połowy września w walkach w rejonie Kobane zginęło ponad 400 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dym unoszący się nad Kobane
Dym unoszący się nad Kobane (AFP, Fot: ARIS MESSINIS)
d1x1k25

- Zrzucanie bomb nie zakończy terroru. Terror nie zostanie powstrzymany przez ataki lotnicze, dopóki nie będziemy współpracować w celu (przeprowadzenia) operacji lądowej z tymi, którzy toczą walkę na ziemi - powiedział Erdogan do syryjskich uchodźców, których odwiedził w obozie w Gaziantep na południu Turcji, przy granicy z Syrią.

Jak podaje AFP, powołując się na doniesienia swego korespondenta znad tureckiej granicy, samoloty koalicji pod wodzą USA bombardowały we wtorek kilka pozycji dżihadystów w Kobane (arabska nazwa: Ajn al-Arab).

Zacięte walki między kurdyjskimi bojownikami a dżihadystami z IS toczą się już w kilku dzielnicach miasta, które jest trzecim co do wielkości kurdyjskim miastem w Syrii.

d1x1k25

Co najmniej 400 zabitych

Według ostatnich doniesień Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od 16 września, kiedy rozpoczęła się ofensywa IS na Kobane, zginęło ponad 400 osób, w większości kurdyjskich bojowników i dżihadystów.

- Co najmniej 20 cywilów, 219 dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) i 173 kurdyjskich bojowników oraz ich sojuszników zginęło" w bitwie o Kobane - sprecyzowała ta organizacja pozarządowa z siedzibą w Londynie, zajmująca się monitorowaniem konfliktu w Syrii.

Według Obserwatorium bilans jest z pewnością większy, gdyż obie strony próbują ukryć swe straty, a obszary, gdzie toczą się walki, są trudno dostępne.

d1x1k25

Bezskuteczne naloty

Mimo serii nalotów na islamistów, które prowadzą siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, dżihadyści zdołali zamknąć pierścień okrążenia wokół Kobane. W nocy z poniedziałku na wtorek dochodziły informacje, że IS opanowało już 70 proc. miasta. Mimo zaciekłego oporu kurdyjskich obrońców Kobane dżihadystom udało się opanować w nocy dalsze tereny w południowo-zachodniej części miasta.

Dwie czarne flagi IS były widoczne po wschodniej stronie miasta z terytorium Turcji, która zgromadziła przy granicy znaczne siły wojskowe i broń pancerną.

Całkowite opanowanie Kobane, które oblegane jest od trzech tygodni, dałoby dżihadystom kontrolę nad większością syryjsko-tureckiej granicy.

d1x1k25

Podziel się opinią

Share
d1x1k25
d1x1k25
Więcej tematów