Trwa ładowanie...
dnzlmdz

Koalicja Europejska zdradza wyborcze hasło: "Przyszłość Polski - wielki wybór"

"Przyszłość Polski - wielki wybór" - tak ma brzmieć wyborcze hasło Koalicji Europejskiej. Liderzy wchodzących w jej skład ugrupowań zaprezentowali także deklarację programową koalicji na nadchodzące wybory do PE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Liderzy Koalicji Europejskiej zaprezentowali hasło na wybory do PE
Liderzy Koalicji Europejskiej zaprezentowali hasło na wybory do PE (PAP, Fot: Rafał Guz)
dnzlmdz

W deklaracji programowej na majowe wybory do PE znalazło się 10 punktów: Polska wśród liderów UE, fundusze europejskie dla obywateli i samorządów, Unia lepszej żywności i równych szans dla rolnictwa, Unia zdrowszego i dłuższego życia, zakładająca stworzenie Europejskiego Programu Onkologicznego, Unia czystego powietrza i taniej energii, Unia na rzecz wyrównania poziomów życia Europejczyków, Unia europejskich wartości, UE dla młodych, zakładająca stworzenie europejskiej legitymacji studenckiej i szkolnej, gwarantującej jednolite zniżki i opiekę zdrowotną w całej Europie oraz staże zawodowe, Unia wspólnego bezpieczeństwa oraz Unia spójna transportowo i komunikacyjnie.

- Idziemy do PE po to, by pieniądze europejskie znowu trafiły do Polski, a nie były rozdzielane na Nowogrodzkiej - stwierdził lider PO Grzegorz Schetyna otwierając konferencję Koalicji Europejskiej. - Idziemy po to, żeby pokazać, że można budować politykę opartą na zaufaniu. Można być jednością w różnorodności tak jak Koalicja Europejska.

- Mamy strategię, żeby walczyć o większy budżet UE, żeby walczyć o czyste powietrze i lepszą służbę zdrowia. Te wielkie pieniądze, powinny być rozdysponowywane przez samorządy a nie centrale - podkreślał Schetyna.

dnzlmdz

Zobacz także: Już nie "piątka" PiS, a "piątka plus". Jarosław Kaczyński zdradza, co się za tym kryje

- Przed nami wybór silnej Polski europejskiej, Polski która rozdaje karty - mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sobotę w Warszawie ma odbyć się pierwsza wspólna konwencja wyborcza Koalicji Europejskiej, na której poznamy szczegóły deklaracji programowej.

dnzlmdz

Koalicja Europejska została utworzona 24 lutego. W jej skład wchodzi pięć ugrupowań: Platforma Obywatelska, PSL, SLD, Nowoczesna oraz Zieloni. Przedstawiciele tych partii wystartują w maju ze wspólnej listy.

Zobacz także:Koalicja Europejska staje się faktem. Liderzy złożyli podpisy

Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi, PO obsadziła siedem jedynek, PSL i SLD - po trzy. Żadnego z pierwszych miejsc list nie dostali Zieloni i Nowoczesna. Liderem listy na Pomorzu jest europoseł PO, były komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, w okręgu kujawsko-pomorskim - były szef MSZ i marszałek Sejmu Radosław Sikorski, na Podlasiu - były napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski Tomasz Frankowski.

W Warszawie na czele listy znajdzie się były premier, były marszałek Sejmu i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz (SLD), na Mazowszu - europoseł PSL Jarosław Kalinowski, w Łódzkiem - były premier i były prezes NBP Marek Belka.

dnzlmdz

Zobacz także: Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska wygrywa na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

Silnie obsadzona jest lista Koalicji Europejskiej w okręgu wielkopolskim - tam dwa czołowe miejsca otrzymało dwoje byłych premierów - Ewa Kopacz i Leszek Miller. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu "jedynki" przypadły Polskiemu Stronnictwu Ludowemu (dla europosłów: Krzysztofa Hetmana i Czesława Siekierskiego). Liderką listy w Małopolsce i w Świętokrzyskiem została eurodeputowana PO Róża Thun.

Śląską listę otworzy były premier Jerzy Buzek, a dolnośląsko-opolską - założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska (z rekomendacji PO). W okręgu obejmującym regiony: zachodniopomorski i lubuski na czele listy znajdzie się wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki z SLD.

dnzlmdz

Podziel się opinią

Share

dnzlmdz

dnzlmdz
Więcej tematów