KO dogania PiS? Jest nowy sondaż
Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań. Jak wynika z styczniowego sondażu Kantar Public, różnica pomiędzy liderem a wiceliderem jest naprawdę niewielka.
31.01.2022 | aktual.: 01.02.2022 06:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W hipotetycznych wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosłaby Zjednoczona Prawica, czyli koalicja Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Republikanów - wynika z sondażu Kantar Public. Na ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Adama Bielana głos oddałoby 27 proc. ankietowanych. Taki wynik to spadek o 1 pkt proc. względem grudniowego badania.
Drugie miejsce - z wynikiem 26 proc. poparcia - zajęłaby Koalicja Obywatelska. Największe ugrupowanie opozycyjne nie odnotowało zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem.
W Sejmie pięć partii. KO zaraz za PiS-em
Podium zamyka ex aequo Polska 2050 i Konfederacja. Oba ugrupowania mogą liczyć na głos 9 proc. wyborców. Dla ruchu Szymona Hołowni jest to spadek o 2 pkt proc., natomiast dla ugrupowania Janusza Korwin-Mikkego i Roberta Winnickiego wzrost o 1 pkt proc.
W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica, na którą zagłosowałoby 7 proc. respondentów, co oznacza brak zmian w porównaniu ze styczniem.
Poza progiem wyborczym znalazłyby PSL-Koalicja Polska i Kukiz’15, osiągając 3-proc. poparcie, a także Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskując 1 proc. głosów.
W styczniu 67 proc. Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę, w tym 30 proc. z nich zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.
W wyborach parlamentarnych udziału nie zamierza wziąć 22 proc. respondentów, z których 12 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy pójdzie do urn.
Sondaż Kantar Public zrealizowano metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 21-26 stycznia 2022 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 986 dorosłych Polaków.