PolskaKNB dała "zielone światło" UniCredit

KNB dała "zielone światło" UniCredit

Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) wydała zgodę dla włoskiego banku UniCredit na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH - poinformowała Danuta Wawrzynkiewicz, która w KNB reprezentuje prezydenta RP.

Decyzja jest pozytywna dla UniCredit - powiedziała Warzynkiewicz.

Za wnioskiem UniCredit o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH głosowali przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) prof. Leszek Balcerowicz, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Ewa Kawecka-Włodarczak oraz przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWIG) Jarosław Kozłowski.

Przeciwko wnioskowi opowiedział się wiceminister finansów Paweł Pelc, a wstrzymali się wiceminister finansów Paweł Banaś oraz Danuta Warzynkiewicz, reprezentująca prezydenta RP- poinformował Balcerowicz na konferencji prasowej po posiedzeniu KNB.

Balcerowicz ujawnił, że wśród zobowiązań UniCredit złożonych nadzorowi bankowemu jest m.in. rozpoczęcie notowań akcji włoskiego banku na warszawskiej giełdzie oraz utworzenie Centrum Kompetencji w Łodzi i Warszawie.

Zgoda Komisji na wykonywanie prawa głosu przez UniCredit z akcji BPH, jest niezbędnym etapem przed uzyskaniem zgody KNB na fuzję Pekao SA i BPH, których większościowe pakiety należą do UniCredit. UniCredit, po przejęciu dotychczasowego właściciela BPH, niemieckiego HVB, ma 71% akcji Banku BPH. Nie mógł jednak wykonywać prawa głosu z akcji tego banku do czasu otrzymania na to zgody KNB.

UniCredit zamierza połączyć Bank BPH z Pekao, czemu od dawna sprzeciwiał się polski rząd, obawiając się, że fuzja drugiego i trzeciego pod względem wielkości aktywów banku ograniczy konkurencję na rynku finansowym. Rząd obawiał się też, że fuzja spowoduje redukcję zatrudnienia w obu bankach.

Od kilku tygodni trwały negocjacje między resortem skarbu i UniCredit w celu osiągnięcia kompromisu, który z jednej strony umożliwiłby fuzję, a z drugiej uspokoił obawy rządu.

Przed posiedzeniem Komisji Nadzoru Bankowego rząd i UniCredit uzgodnili warunki porozumienia i parafowali je. Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem UniCredit w zamian za zgodę rządu na fuzję BPH i Pekao sprzeda markę BPH oraz jego 200 z 480 posiadanych oddziałów oraz da dwuletnie gwarancje zatrudnienia dla pracowników łączonych banków. (it)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)