PolskaKlucz do zapomnianych miast w piśmie Majów?

Klucz do zapomnianych miast w piśmie Majów?

Naukowe zbadanie zabytków pisma Majów z dawnego miasta Oxpemul pozwoli powiększyć wiedzę na temat upadku tej unikatowej w historii ludzkości cywilizacji - uważa prof. Nikolai Grube, jeden z najbardziej znanych naukowców badających język i pismo Majów. Zdaniem naukowca, wiele miast stworzonych przez Majów jest jeszcze bardzo słabo znanych współczesnym.

17.01.2005 | aktual.: 17.01.2005 20:57

W poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim prof. Grube, dyrektor Instytutu Badań Prekolumbijskich na Uniwersytecie w Bonn, wygłosił wykład pt. "Oxpemul - odkrywanie na nowo zapomnianego miasta Majów", który zorganizowała Andyjska Misja Archeologiczna UW wspólnie z Multidyscyplinarnym Zespołem do Badań nad Osobliwością Gatunkową Człowieka UW.

Jak zaznaczył Grube, Oxpelum to szczególne miasto w dziejach cywilizacji Majów, gdyż zamieszkiwane było tuż przed początkiem upadku cywilizacji Majów. Dlatego tak ważne jest zbadanie tamtejszego pisma. Być może pozwoli ono badaczom dowiedzieć się czegoś więcej o przyczynach tego upadku - powiedział Grube.

W ubiegłym roku po okresie badań na terenie Calakmul - miasta stanowiącego w VI-VII wieku potęgę regionalną na terenach zamieszkiwanych przez Majów - prof. Grube wraz z grupą naukowców dotarł do Oxpemul, miasta usytuowanego w dziewiczej dżungli, na trzech stromych wzgórzach (od których pochodzi jego nazwa).

Oxpemul to miasto na terenie meksykańskiego stanu Campeche, zamieszkiwane przez Majów zaledwie przez dwieście lat, w VIII i IX wieku. Współczesna nauka dowiedziała się o Oxpemul po raz pierwszy dzięki wyprawie dwóch amerykańskich badaczy - Karla Rupperta i Johna Denisona w 1933 roku.

Od tamtego czasu aż do momentu naszego pojawienia się w Oxpemul w mieście tym nie stanął żaden człowiek. To zapomniane miasto - podkreślił Grube, który zakończył niedawno pięciomiesięczne badania w tym miejscu.

Jak poinformował naukowiec, w zapomnianym mieście znajduje się m.in. 19 kamiennych steli, na których częściowo zachowała się farba, ozdobionych hieroglificznym pismem Majów, m.in. danymi kalendarzowymi.

Pismo Majów, "odkryte" przez naukę w połowie XIX wieku wraz z ruinami budowli Majów w południowym Meksyku, Gwatemali i Belize, musiało czekać na odszyfrowanie aż do lat 50. XX wieku, kiedy to rozpoczęto prace nad nim przy użyciu nowoczesnych metod dekryptażu. Do dziś udało się rozpoznać i skatalogować około 80% znaków.

Prof. Grube nadzoruje pierwszy na świecie internetowy kurs epigrafiki Majów, który zorganizowano w ubiegłym roku na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie trwa już druga edycja tego kursu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)