Kluby parlamentarne o zmianach w PIT
SLD poprze wszystkie poprawki do projektu
nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za
którymi opowiada się rząd. PSL, Samoobrona, PO i LPR zgłoszą do
projektu własne propozycje. Nie wyklucza tego także UP.
12.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
We wtorek w Sejmie ma się odbyć drugie czytanie, a następnie głosowanie nad całością rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
SLD w głosowaniu poprze wszystkie poprawki do projektu ustawy o podatku od dochodów osobistych, które popiera rząd - zapowiada sekretarz klubu Sojuszu Wacław Martyniuk. Jak podkreślił, Sojusz nie będzie zgłaszać do projektu samoistnych poprawek, które nie będą uzgodnione z rządem lub będą szły w poprzek propozycji rządowych.
Zbigniew Kuźmiuk (PSL) wyjaśniał po posiedzeniu klubu, że ludowcy zaproponują, aby osoby kupujące m.in. obligacje Skarbu Państwa płaciły 10% podatku od zysków z oszczędności, czyli połowę stawki zaproponowanej przez rząd. Wcześniej PSL chciało zwolnienia tej formy oszczędzania od podatku.
Janusz Lisak z UP powiedział, że jego klub generalnie popiera projekt ustawy podatkowej. Lisak jest zadowolony, że Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała m.in. poprawkę, która przewiduje, że świadczenia rzeczowe - paczki świąteczne i bony towarowe - nadal będą wolne od podatku jeżeli będą fundowane z funduszu związków zawodowych lub z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Szef Samoobrony Andrzej Lepper zapowiedział, że jeśli poprawki jakie złoży Samoobrona nie zostaną poparte przez koalicję rządową to jego ugrupowanie zagłosuje przeciwko całości ustawy.
LPR poprze każde rozwiązanie sprzyjające obniżeniu podatków, rozwojowi przedsiębiorczości i takie które będzie chroniło polskie rodziny - zapowiedział szef Ligi Marek Kotlinowski.
Zyta Gilowska (PO) mówiła dziennikarzom, że jej klub jest przeciwny podwyższaniu podatków. Zapowiedziała, że Platforma zgłosi do projektu m.in. poprawkę wykluczającą opodatkowanie zysków z oszczędności oraz zaproponuje rezygnację z zamrożenia progów podatkowych na dwa lata.(mp)