„Kler” Wojciecha Smarzowskiego wstrząśnie polską publicznością
„Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego wejdzie na ekrany kin pod koniec września. Jednak o produkcji już teraz jest bardzo głośno za sprawą opublikowania pierwszego oficjalnego zwiastuna.
07.08.2018 10:41
„Kler” poruszy niewygodne tematy
Sam tytuł filmu „Kler” wskazuje, że głównym tematem produkcji będą księża. Tym razem zostaną oni ukazani w bardzo kontrowersyjny sposób. Główni bohaterowie to duchowni z różnych szczebli hierarchii kościelnej. Trybus jest wiejskim proboszczem, który coraz częściej ulega ziemskim pokusom. Kukuła to zagorzały i wierny katolik. Jednak jego autorytet niespodziewanie upada, a wierni się on niego odwracają. Powodem może być zachłanność, lub oskarżenia o pedofilię. Trzeci z bohaterów – Lisowski to karierowicz. Z sukcesem pracuje w kurii, jednak marzy mu się wielka kariera w Watykanie. Na drodze do awansu staje mu jednak arcybiskup Mordowicz, który już od wielu lat pełni swoją posługę. Jego aktualnym celem jest budowa nowego sanktuarium. Wszystkie działania podejmowane przez tego bohatera mają doprowadzić do realizacji obranego celu. Z pozoru jest to zwykła historia kilku przedstawicieli duchowieństwa. Jednak wystarczy obejrzeć kilka pierwszych scen zwiastuna, aby odkryć, że fabuła filmu jest bardzo nietypowa. Kiedy w grę wchodzą pieniądze, pragnienie awansu oraz duże ilości alkoholu wszystko wygląda zupełnie inaczej niż początkowo zakładano. Ksiądz współżyjący z kobitą, duchowny pedofil i oczywiście arcybiskup złodziej i oszust. Takie przedstawienie światka kościoła z pewnością wzbudzi wiele emocji.
W rolę głównych bohaterów wcielili się dobrze znani aktorzy: Janusz Gajos (arcybiskup Mordowicz), Arkadiusz Jakubiak (ks. Kukula), Robert Więckiewicz (ks. Trybus), Jacek Barciak (ks. Lisowski). Na ekranie zobaczymy również Joannę Kulig, Izabelę Kunę i wielu innych znakomitych aktorów.
Wojciech Smarzowski wyprodukował nie tylko „Kler”
W 2016 roku widzowie kin byli zaskoczeni filmem „Wołyń”, który w bardzo drastyczny i bolesny dla widzów sposób przedstawił reżyserską wizję rzezi z lat 1943-1945. Głośnymi i nagradzanymi na różnego rodzaju festiwalach były też inne produkcje Smarzowskiego, np. „Wesele” z 2004 roku, „Dom zły” z 2009 roku, czy też „Róża” z 2011 roku.