Trwa ładowanie...

Klaus: mam nadzieję na zablokowanie ratyfikacji Traktatu

Prezydent Czech Vaclav Klaus wyraził
nadzieję w rozmowie opublikowanej w "Lidovych
novinach", że czeski Trybunał Konstytucyjny lub Senat uniemożliwią
ratyfikację Traktatu Lizbońskiego.

Klaus: mam nadzieję na zablokowanie ratyfikacji TraktatuŹródło: AFP
d1ai5vs
d1ai5vs

Jednocześnie czeski przywódca z radością przyjął wywiad polskiego prezydenta dla "Dziennika", w którym Lech Kaczyński uznał za "bezprzedmiotowe" złożenie podpisu pod ratyfikacją nowego traktatu UE po fiasku referendum w Irlandii.

Klaus powiedział, że rozmawiał w tej sprawie z Kaczyńskim przez telefon. Wydaje mi się, że to jedyne możliwe podejście, które - jak wierzę - w Europie w końcu zwycięży - ocenił.

Kto uważa to (wypowiedź Lecha Kaczyńskiego) za "ciężki cios" nie jest demokratą, szanującym odmienne zdanie. Rozwój UE nie może być dyktatem jednego poglądu, a już w ogóle nie może być dokonywany przez groźbę. Polski prezydent Kaczyński właściwie przypomniał podobne groźby sprzed kilku lat, kiedy ci sami ludzie twierdzili, że UE nie będzie funkcjonować bez unijnego traktatu. To była nieprawda. Funkcjonowała normalnie. A co więcej, bez problemów przyjęła dwa nowe kraje, Bułgarię i Rumunię - tłumaczył czeski prezydent.

Klaus nie odpowiedział na pytanie, czy podpisałby traktat po ratyfikacji przez czeski parlament. Mam nadzieję, że przyjęcie Traktatu Lizbońskiego uniemożliwi bądź Trybunał Konstytucyjny, bądź Senat - zaznaczył.

d1ai5vs

Traktat dotychczas ratyfikowały parlamenty 19 krajów UE.

Czeski Senat pod koniec kwietnia skierował Traktat Reformujący UE (z Lizbony) do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał jego zgodność z czeskim porządkiem prawnym.

Senat zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją sześciu sfer Traktatu Lizbońskiego, m.in. w sprawie przeniesienia niektórych uprawnień państwa na szczebel europejski, zmiany sposobu decydowania w Radzie UE z jednomyślnego na większościowy oraz zakresu obowiązywania Karty Praw Podstawowych UE w Republice Czeskiej.

Senat zawiesił debatę ratyfikacyjną do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny, apelując jednocześnie do jego sędziów, by uczynili to bez większej zwłoki.

d1ai5vs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ai5vs
Więcej tematów