Polska"Klasa robotnicza idzie do raju"

"Klasa robotnicza idzie do raju"

Przedstawione na fotografiach i w publikacji losy hutniczych rodzin z Ostrowca Świętokrzyskiego mają być zwieńczeniem projektu "Klasa robotnicza idzie do raju", realizowanego od maja przez ostrowieckie stowarzyszenie "Nie z tej Bajki".

20.06.2009 | aktual.: 20.06.2009 09:30

"Inspiracją akcji stały się fotografie z wystawy kieleckich artystów 'Huta-Dom-Rodzina' z 1979 roku, które dokumentowały pracę dwunastu robotników ostrowieckiej huty oraz życie ich rodzin" - poinformował PAP Wojciech Mazan ze stowarzyszenia.

Zaangażowani w projekt chcą odszukać osoby uwiecznione na starych zdjęciach, porozmawiać z nimi i dowiedzieć się jak zmieniało się życie hutniczych rodzin przez ostatnie 30 lat.

Efektem akcji będzie planowana na wrzesień plenerowa wystawa fotografii na rynku miejskim. Będzie można na niej obejrzeć stare i współczesne zdjęcia i porównać, jak zmieniły się uwiecznione na nich osoby i miejsca.

Obok fotografii na wystawie zostaną zaprezentowane plansze z tekstami - fragmentami wspomnień bohaterów projektu. W lutym przyszłego roku ukaże się publikacja podsumowująca akcję - ze zdjęciami i spisanymi historiami życia ostrowczan.

Na jesieni odbędzie się także happening pt. "Kolacja na hucie" - na terenie nieczynnego zakładu spotkają się działacze stowarzyszenia i hutnicze rodziny. Planowane jest także spotkanie z autorami zdjęć z 1979 roku.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach programu "Młodzież w działaniu".

"Klasa robotnicza idzie do raju" nie jest pierwszym projektem stowarzyszenia, nawiązującym do przemysłowej historii Ostrowca - miasta, które rozwinęło się dzięki zbudowanej w nim w latach 30. XIX wieku hucie stali; w latach 70. XX wieku powstał nowy zakład.

Artyści do realizacji swoich akcji artystycznych wykorzystywali postindustrialną przestrzeń dawnej huty. W 2007 roku w opuszczonym budynku dworca PKP - tuż przy hucie - zorganizowali wystawę Galerii Bezdomnej. W 2008 roku zrealizowali projekt plastyczny pt. "Mural na hucie", w ramach którego ścianę okalającą teren starego zakładu pokryło kolorowe malowidło. Można na nim zobaczyć symbole hutniczego Ostrowca m.in. dymiące kominy i hale fabryczne.

Stowarzyszenie Kulturotwórcze "Nie z tej Bajki" powstało w 2007 roku. Tworzy je 30 ostrowczan - młodych artystów, głównie absolwentów i studentów artystycznych kierunków studiów, m.in. malarstwa, grafiki, rzeźby, animacji. Ideą, którą kieruje się stowarzyszenie jest aktywne podejście do kultury - jego działacze chcą kulturę przede wszystkim tworzyć, a nie odbierać.

Stowarzyszenie prowadziło w Ostrowcu galerię "Uwaga Schody", w której zorganizowało kilka wystawę prac lokalnych, a także krakowskich i warszawskich artystów. Członkowie "Nie z tej Bajki" chcą także przywrócić dla organizowania imprez kulturalnych dawny Klub Technika. W czerwcu urządzili w tym miejscu wystawę pt. "Najciemniej pod latarnią", na której dowolną działalność twórczą mógł zaprezentować każdy chętny.

Stowarzyszenie realizuje swoje projekty samodzielnie i przy współpracy z ostrowieckim Miejskim Centrum Kultury oraz Biurem Wystaw Artystycznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)