Trwa ładowanie...
ycipk-4n3pf8

Klas wojskowych nie będzie? MEN nie zrealizuje planów Macierewicza

Ministerstwo Obrony narodowej chce, by w szkołach średnich powstały klasy wojskowe. Pomysłem nie jest zachwycona Anna Zalewska. Jak dowiedział się portal rp.pl, Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przewiduje wprowadzenia takich zmian w programie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klas wojskowych nie będzie? MEN nie zrealizuje planów Macierewicza
(PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
ycipk-4n3pf8

Klasy mundurowe w Polsce istnieją od kilkunastu lat, a uczniów wciąż przybywa. W tej chwili uczęszcza do nich około 57 tys. uczniów. Jednak dopiero niedawno Sztab Generalny stworzył dla nich specjalny program szkolenia. - Dzisiaj w całym kraju jest około 2 tys. klas mundurowych, wojskowych, penitencjarnych, policyjnych, Straży Granicznej - mówi rp.pl Piotr Goruk-Górski, koordynator klas mundurowych w Zespole Szkół nr 7 na warszawskiej Woli. Dla MEN jednak klasy te formalnie nie istnieją. Jak podaje rp.pl ich funkcjonowanie oparte jest na przepisach z 2002 r. "w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki", a MEN od wielu lat nie zadbało o sformalizowanie ich statusu.

Antoni Macierewicz kilka miesięcy temu zapowiedział tworzenie klas wojskowych i powrót do szkół zajęć z przysposobienia obronnego. Pomysłem nie jest zachwycony resort edukacji, który nie zamierza wprowadzić propozycji do nowej podstawy programowej. Mimo próśb nauczycieli i rodziców, powołujących się na klasy muzyczne czy sportowe, MEN nie planuje także sformalizowania statusu klas tego typu, które już istnieją.

"Nowy system oświaty (jak również wcześniejszy) nie wymienia klas mundurowych. Funkcjonowanie tak zwanych ‘klas wojskowych’ i ‘klas mundurowych’ to rozwiązanie poszerzające ofertę edukacyjną szkoły" - poinformował rp.pl Łukasz Trawiński z MEN. W szkołach wciąż za to obowiązywać będzie krytykowany przez ekspertów przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa.

ycipk-4n3pf8

"Według projektu rozporządzenia, przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa będzie obowiązywać w wymiarze 1 godziny tygodniowo w klasie VIII szkoły podstawowej oraz w klasie I LO, technikum i w branżowej szkole pierwszego stopnia" - poinformowało rp.pl MEN.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4n3pf8

ycipk-4n3pf8
ycipk-4n3pf8
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów