KL Warschau trafi do podręczników
Nowe stanowisko IPN w sprawie
Konzentrationslager Warschau, podpisane przez prof. Janusza
Kurtykę, otwiera drogę do uczczenia pomnikiem tysięcy warszawiaków
- ofiar KL Warschau, oraz pozwala na wprowadzenie tego skazanego
na zapomnienie obozu zagłady do podręczników historii - pisze
"Nasz Dziennik".
23.11.2006 04:20
W oficjalnym stanowisku podpisanym 26 października br. przez prezesa Janusza Kurtykę IPN stwierdza, że rezultaty toczącego się od 1974 r. śledztwa w sprawie KL Warschau i uchwała Sejmu RP z dnia 7 lipca 2001 r. stanowią wystarczającą inspirację do budowy pomnika ofiar Konzentrationslager Warschau. Tym samym IPN, w ślad za Sejmem oraz Radą Warszawy, poparł ideę budowy w stolicy pomnika, przecinając pojawiające się w poprzednich latach w mediach wątpliwości co do stanowiska tej instytucji.
20 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli IPN z reprezentantami Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Obozu- KL Warschau oraz Komitetu Upamiętnienia Ofiar Obozu Zagłady - KL Warschau. Podczas tego spotkania kierownictwo IPN potwierdziło poparcie dla budowy pomnika pomordowanych w KL Warschau.
Przedstawiciele Instytutu poinformowali na spotkaniu, że w ciągu 6 miesięcy opublikowany zostanie szczegółowy raport, zawierający analizę i dokumenty dotyczące funkcjonowania KL Warschau, opatrzony mapami i zdjęciami dokumentalnymi. (PAP)