Polska"Kisiel wiecznie żywy" w Teatrze Narodowym

"Kisiel wiecznie żywy" w Teatrze Narodowym

(inf.własna)

W Teatrze Narodowym - Opera Narodowa w Warszawie w poniedziałek (29 października) odbędzie się koncert Kisiel wiecznie żywy organizowany w 90. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Stefana Kisielewskiego.

Reżyserem przedsięwzięcia jest Jarosław Kilian, a scenarzystą Jacek Melchior. Oprawę muzyczną przygotował Krzesimir Dębski, a scenografię - Xymena Zaniewska oraz Mariusz Chwedczuk.

W koncercie wystąpią m.in. Alina Janowska, Anna Maria Jopek, Anna Jurksztowicz, Irena Kwiatkowska, Danuta Stenka, Jan Frycz, Jan Kobuszewski, Andrzej Łapicki, Wiesław Michnikowski, Grzegorz Turnau, Stanisław Tym, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Zapasiewicz. Gospodarzami wieczoru będą Jerzy Kisielewski i Maciej Orłoś.

Głównym przesłaniem koncertu jest przybliżenie sylwetki tego wybitnego publicysty. Chcemy pokazać, kim był, co robił, kto i co było dla niego ważne - powiedział w środę na konferencji prasowej Jan Ordyński, rzecznik prasowy agencji Partus, organizatora koncertu.

Organizatorzy pytani o program wieczoru, odpowiedzieli: będzie o sztuce, polityce, przeszłości i przyszłości - samym naszym polskim życiu w pełnej krasie jego dziwactw, porażek, zwycięstw i niekonsekwencji. Dodali, że koncert będzie swoistą podróżą przez różne dekady i style. Każda z tych epok będzie ilustrowana odpowiednią muzyką. Specjalnym gościem będzie szwedzki zespół Leifa Kronlundsa.

W czasie koncertu wyświetlane będą archiwalne materiały z wypowiedziami Stefana Kisielewskiego, odczytane zostaną fragmenty jego dzieł. Odtworzone zostaną utwory muzyczne jego autorstwa i te, które najbardziej lubił.

W przerwie koncertu organizatorzy przygotowali niespodziankę dla gości - kisiel przygotowany według staropolskiej receptury.

Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Stefana Kisielewskiego ustawiona w foyer Teatru.

Dorobek Kisiela obejmuje wiele tysięcy felietonów i artykułów. Ten koncert mógłby wyglądać zupełnie inaczej, gdybyśmy wybrali inne teksty, a i tak mówiłby prawdę o Kisielu. Przedstawienie zorganizowaliśmy w ten sposób, by pokazać w pigułce wszystko to, co najciekawsze, najbardziej różnorodne i najbardziej zrozumiałe w twórczości Kisiela. Nie chcemy, by młodzi ludzie oglądający ten koncert, musieli potem wertować podręczniki historii - powiedział Jacek Melchior, autor scenariusza.

Syn Stefana Kisielewskiego dodał, że temu wieczorowi mógłyby przewodzić lejtmotyw z Kisiela: "każdemu to, na czym mu najmniej zależy".
(Monika Karbarczyk - WP)

teatrnarodowyopera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)