Trwa ładowanie...
29-11-2010 08:39

Kim jest założyciel WikiLeaks?

Dla jednych cyberbojownik o prawdę, dla innych niebezpieczny anarchista – Julian Assange. To właśnie ten 39-letni Australijczyk, były haker, założył demaskatorski portal Wikileaks. Dawniej działał pod pseudonimem Mendax, nawiązując do słów Horacego "wspaniały kłamco". Dziś rewelacje, które ujawnił jego portal, nazywa się "końcem świata".

Kim jest założyciel WikiLeaks?Źródło: AFP, fot: Fabrice Coffrini
dhuiity
dhuiity

O WikiLeaks i Assange'u znów jest głośno z powodu opublikowania depesz dyplomatycznych USA. Amerykanie wypowiadają się w nich m.in. o światowych przywódcach i to w sposób… mało dyplomatyczny. Kanclerz Niemiec Angelę Merkel nazwano „teflonową”, a prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa określono „nijakim” (czytaj więcej)
. Włoskie media ostro skrytykowały ostatnie rewelacje Wikileaks, nazywając je "orgią tajnych dokumentów" i "końcem świata" (czytaj więcej).

Zagłosuj w sondzie:

Wcześniej portal upublicznił dokumenty dotyczące Iraku i materiały z wojny w Afganistanie, które włoski dziennik "La Repubblica" nazwał „autentycznymi pocztówkami z piekła”. Kim jest człowiek, który stoi za tymi przeciekami?

Assange urodził się w Townsville w stanie Queensland na północy Australii w 1971 roku. Jego rodzice prowadzili objazdowy teatr, więc jako dziecko często zmieniał miejsce zamieszkania. Do dziś zresztą nie ma stałego miejsca zamieszkania. Assange żył m.in. w RPA, Islandii i Szwecji. Jest ciągle w drodze, prowadząc portal z tymczasowych, zmieniających się bez przerwy miejsc pobytu.

dhuiity

Rodzice przyszłego założyciela WikiLeaks spotkali się podczas demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie i wychowali go w duchu rebelii - pisze "The Telegraph". Gazeta, powołując się na australijskie media, pisze, że Assange jako dziecko chodził do 37 szkół, a w wieku 17 lat opuścił dom i przeniósł się do Melbourne.

Już jako nastolatek zainteresował się informatyką – działał wtedy pod pseudonimem Mendax. Miało to nawiązywać do pieśni Horacego "wspaniały kłamco" (splendide mendax) – wyjaśnia reporter magazynu „The New Yorker”, który rozmawiała z Assangem.

Gdy miał 18 lat ożenił się i wkrótce urodził mu się syn. W latach 90. Assange został oskarżony o ataki hakerskie. Miał się włamać m.in. do komputerów australijskiego uniwersytetu i kanadyjskiej firmy telekomunikacyjnej. Amerykański magazyn podaje, że Assange ciągle obawiał się aresztowania. Wtedy opuściła go żona, zabierając dziecko. Haker stanął w końcu przed sądem. Udało mu się jednak uniknąć więzienia i ostatecznie musiał zapłacić grzywnę w wysokości kilku tysięcy dolarów australijskich.

Przez kolejne trzy lata współpracował z Suelette Dreyfus, wykładowczynią akademicką, która badała buntowniczą stronę internetu. Wspólnie napisali książkę "Underground", która stała się bestsellerem wśród użytkowników internetu.

dhuiity

Dreyfus opisuje Assange'a jako "bardzo sprawnego badacza", który "był zainteresowany kwestią etyki i sprawiedliwości, tego, co rząd powinien, a czego nie powinien robić".

Assange studiował następnie matematykę i fizykę na Uniwersytecie w Melbourne, gdzie słynął z wymyślania skomplikowanych zagadek matematycznych - pisze BBC.

W 2006 roku założył WikiLeakswraz z grupą osób podzielających jego poglądy. - Aby nasze źródła były bezpieczne, musieliśmy rozproszyć zasoby, zakodować wszystko i skłonić urzędy telekomunikacyjne i ludzi na całym świecie, by uruchomili przepisy ochronne w różnych narodowych systemach prawnych - relacjonował Assange w wywiadzie dla BBC na początku tego roku.

dhuiity

Mimo krótkiej działalności, WikiLeaks zdołało już narobić sporo szumu na świecie. Portal ma bowiem za zadanie ujawnianie dokumentów klasyfikowanych jako poufne czy tajne, a dotyczących istotnych globalnie kwestii i łamania prawa.

Według tygodnika "The New Yorker", Assange potrafi nie jeść i nie spać, gdy jest pochłonięty pracą. Współpracownicy Australijczyka uważają, że jest to człowiek, któremu zależy na pozytywnych reformach na świecie – pisze BBC.

Assange ma jednak prawdopodobnie tylu zwolenników co przeciwników. W Szwecji toczy się przeciw niemu śledztwo w sprawie oskarżeń o gwałt. Sam Assange uważa, że zarzuty są wyssane z palca i miały zdyskredytować jego działalność (czytaj więcej)
.

Australijczyk jest również na cenzurowanym w Stanach Zjednoczonych, którego to państwa dokumenty ujawniło WikiLeaks. Według Amerykanów portal naraził swoimi przeciekami na niebezpieczeństwo wielu niewinnych ludzi.

dhuiity
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhuiity
Więcej tematów