ŚwiatKim Dzong Un rozdawał podwładnym "Mein Kampf"?

Kim Dzong Un rozdawał podwładnym "Mein Kampf"?

Czy Kim Dzong Un rozdawał swoim podwładnym egzemplarze "Mein Kampf" Adolfa Hitlera? Tak twierdzi portal prowadzony przez uciekinierów z Korei Północnej. Tymczasem reżim w Pjongjangu określa te doniesienia "oszczerczą kampanią", za którą stoją "szumowiny" - pisze BBC News.

Kim Dzong Un rozdawał podwładnym "Mein Kampf"?
Źródło zdjęć: © AFP | KCNA

20.06.2013 10:20

Serwis New Focus International powołuje się na "wiarygodne źródło", jakim ma być jeden z oficjalnych przedstawicieli Korei Północnej w Chinach. Według niego wysocy urzędnicy reżimu, z okazji przypadających 8 stycznia urodzin Kim Dzong Una, otrzymali po egzemplarzu "Mein Kampf" w języku koreańskim.

Młody dyktator ma być pełen podziwu dla Hitlera, że w tak krótkim czasie udało mu się odbudować potęgę Niemiec po klęsce w I wojnie światowej. Dlatego nakazał przestudiowanie historii III Rzeszy i wyciągnięcie praktycznych wniosków, które mogłyby zostać wdrożone w Korei Północnej.

Kim Dzong Un podobno szczególnie docenia pomysły Hitlera w forsowanej przez III Rzeszę polityce prokreacyjnej i rozkazał departamentom propagandy wypromować w Korei Północnej politykę "trzeciego dziecka". Z kolei szef północnokoreańskiej bezpieki miał wychwalać Gestapo i nakazywać branie przykładu z hitlerowskiej tajnej policji.

Doniesienia New Focus International spotkały się z gniewną reakcją reżimu w Pjongjangu, który w ostrym oświadczeniu opublikowanym przez państwową agencję KCNA nazwał je "oszczerczą kampanią", za którą stoją "szumowiny", chcące "desperacko powstrzymać rozwój (Korei Północnej)".

Północnokoreańska dyktatura jak zwykle oskarżyła też USA i Koreę Południową, którym zarzuciła wykorzystywanie uciekinierów, oraz zagroziła "fizyczną eksterminacją podłych szumowin, które dopuszczają się tej zdrady".

"Washington Post" komentuje, że studiowanie "Mein Kampf" przez północnokoreańskich dygnitarzy jest raczej próbą wyciągnięcia wniosków, które miałyby pomóc w budowaniu poparcia dla totalitarnego przywódcy, jakim jest Kim Dzong Un, niż wychwalaniem nazistowskiej ideologii.

Wręczenie książki Hitlera wysokim północnokoreańskim urzędnikom być może ma znaczenie symboliczne, by skłonić ich do przemyśleń, jak izolowane i osłabione Niemcy zdołały tak szybko odbudować ekonomiczną i militarną potęgę. Amerykański dziennik podkreśla, że oba reżimy łączy to, że zostały zbudowane na radykalnym nacjonalizmie i kulcie jednostki graniczącym z religią państwową, zatem analogie pomiędzy oboma państwami nie są zupełnie bezpodstawne.

"Mein Kampf", czyli "Moja walka" została napisana przez Adolfa Hitlera w latach 20. XX wieku, gdy odsiadywał on karę więzienia w Bawarii po nieudanym puczu monachijskim. Hitler zawarł w niej główne założenia swoich teorii antysemickich i narodowo-socjalistycznych, które stały się podstawą ideologii nazizmu i propagandy III Rzeszy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)