Trwa ładowanie...
01-01-2016 17:03

Kim Dzong Un proponuje Korei Południowej dialog bez warunków wstępnych

• Kim Dzong Un zaproponował Korei Południowej podjęcie dialogu
• Przywódca Korei Północnej nie stawia warunków wstępnych
• Nie przedstawił jednak konkretnej oferty negocjacyjnej

Share
Kim Dzong Un proponuje Korei Południowej dialog bez warunków wstępnychŹródło: Forum/REUTERS/Kyodo
d2p4mpj

W swym noworocznym wystąpieniu telewizyjnym przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaproponował Korei Południowej podjęcie - bez jakichkolwiek warunków wstępnych - dialogu w sprawie normalizacji stosunków dwustronnych.

Pjongjang będzie podejmował zdecydowane wysiłki na rzecz "prowadzenia rozmów i poprawy stosunków z Koreą Południową" - powiedział Kim w swym czwartym już orędziu noworocznym od czasu przejęcia władzy pod koniec 2011 roku.

Nie przedstawił jednak konkretnej oferty negocjacyjnej. Za najważniejszy priorytet 32-letni dziedzic dyktatorskiej schedy swych poprzedników - dziadka Kim Ir Sena i ojca Kim Dzong Ila - uznał gospodarczą odbudowę borykającego się z międzynarodową izolacją i cywilizacyjnym zacofaniem państwa. "Wszystkie wysiłki należy skierować na budowę gospodarczej potęgi" - zadeklarował.

d2p4mpj

Choć około półgodzinne przemówienie nie było wolne od gróźb pod adresem Seulu, to południowokoreańscy komentatorzy ocenili ton Kima jako pojednawczy. Zarówno południowokoreańskie kręgi rządowe, jak i tamtejsza polityczna opozycja, zareagowały na orędzie powściągliwie.

- Jesteśmy gotowi podjąć bez warunków wstępnych rozmowy z każdym, kto chce pokoju i zjednoczenia Korei - powiedział Kim. Zażądał jednak równocześnie od Korei Południowej, by powstrzymała się od działań szkodzących "pojednawczej atmosferze".

Zwyczajowo ostrzegł też przed "bezlitosną świętą wojną", jaką Korea Północna broniłaby swej suwerenności przed agresorami i prowokatorami.

d2p4mpj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p4mpj
Więcej tematów