Trwa ładowanie...

Kilkaset Polek wysłała do prostytucji za granicę. "W weekend zarobiłam niemal tysiąc euro"

Katarzyna J. miała wysyłać Polki do agencji towarzyskich we Francji. W cztery tygodnie zarabiały nawet 10 tys. euro. Śledczy ustalili, że chętnie jeździły tam z własnej woli, a nawet namawiały swoje koleżanki. – Miałam 24 lata jak wyjechałam pierwszy raz. W weekend zarobiłam niemal tysiąc euro. To są łatwe pieniądze, jeśli się jest odpornym psychicznie – mówi Wirtualnej Polsce kobieta, która była na wielu wyjazdach dla prostytutek.

Kilkaset Polek wysłała do prostytucji za granicę. "W weekend zarobiłam niemal tysiąc euro"Źródło: CBŚP
dn6b0yy
dn6b0yy

"Szukasz pracy w escortach? Organizuję wyjazdy do Skandynawii. Stawki – 200 dolarów za godzinę. Minimalnie 500 dolarów dziennie, a więc tygodniowo 14 tys. zł."

"Prywatny dom Niemcy. Zarobki minimalne 2500 euro w tygodniu. Poszukujemy szczupłych, atrakcyjnych pań w wieku 18-40 lat. Oczekujemy dobrego serwisu i miłego podejścia do klienta".

"Dam pracę"

Setki takich ogłoszeń można znaleźć na polskich portalach z ogłoszeniami prostytutek w zakładce "praca". Dotyczą wyjazdów Do Niemiec, Szwajcarii, Francji, Skandynawii i do Wielkiej Brytanii. Na jedno z nich odpowiedziała kobieta, która zgodziła się nam opowiedzieć, jak wygląda praca prostytutki za granicą.

- Oni cały czas potrzebują nowych dziewczyn. Dlatego ogłoszeń jest tak dużo. Rotacja w tej pracy jest ogromna. Tym bardziej, że wiele dziewczyn jeździ tam okazyjnie. Na długi weekend, na tydzień, maksymalnie miesiąc – mówi kobieta.

dn6b0yy

Borys Budka atakuje Jakiego. Jest reakcja europosła PiS

Koleżanka pokazała jej ogłoszenia w serwisie z anonsami prostytutek. – Kwoty zrobiły na mnie duże wrażenie. Chciałam spróbować. Zadzwoniłam i poprosili o wysłanie zdjęć Viberem (kodowany komunikator – przyp. red.). Po kilku godzinach dostałam odpowiedź, że mogę jechać – opowiada.

40 proc. prowizji

Po dwóch tygodniach z rodzinnego miasta dotarła do Poznania. Na parkingu czekał bus. W środku dwie inne Polki. Kierowca zawiózł je do jednego z dużych niemieckich miast. - Trafiłyśmy do trzypokojowego mieszkania w centrum. W każdym było spore łóżko. Zrobili nam ładne zdjęcia w bieliźnie i bez. Szybko trafiły do internetu. Klienci dzwonili pod numer w ogłoszeniu i umawiali się na konkretny dzień. Za godzinę płacili 150-500 euro. W zależności od tego, co chcieli i jak atrakcyjna była dziewczyna – opowiada kobieta.

dn6b0yy

Osobom, które organizowały wyjazdy, musiała oddawać 40 proc. zarobionych pieniędzy. Przyznaje, że ludzie ci nigdy do niczego jej nie zmuszali. – Która 24-latka zarobi w cztery dni kilka tysięcy złotych? To ogromna pokusa, bo nagle mogłam sobie kupić prawie wszystko, na co miałam ochotę. A gdy pieniądze się kończyły, znów jechałam do Niemiec – mówi prostytutka.

Ze względu na wysokie stawki za usługi seksualne trafiali do niej tylko majętni klienci. – Sporo biznesmenów i zagranicznych turystów. Był też jeden Polak, przedsiębiorca. Nie spotkałam się z przemocą z ich strony. Wiem, że jedną dziewczynę ktoś uderzył, ale chyba zabrała mu o jeden banknot za dużo. Zazwyczaj wszyscy byli kulturalni. Nie zawsze przystojni i szczupli, ale nie można mieć wszystkiego – śmieje się prostytutka.

Do Niemiec wyjeżdżała kilkanaście razy. Zarobiła tam w sumie kilkadziesiąt tysięcy euro. Nie chce podać dokładnej kwoty. W tym czasie nawiązała kontakty z kilkoma klientami i teraz umawia się z nimi bez pośredników.

dn6b0yy

Wyjeżdżały dobrowolnie

Po aferze dubajskiej, w której polskie modelki wyjeżdżały uprawiać seks za pieniądze z bogatymi Arabami, na jaw wyszła właśnie kolejna. Śledczy zatrzymali Katarzynę J., która miała zorganizować kilkuset Polkom i Ukrainkom wyjazdy do Francji. Tam kobiety świadczyły usługi seksualne, zarabiając nawet 10 tys. euro za cztery tygodnie.

Jak ustaliła policja, kobiety wyjeżdżały dobrowolnie, a później namawiały do pracy prostytutki swoje koleżanki. - Wiele osób decyduje się dobrowolnie na pracę w branży seksualnej z powodów finansowych. W jakim innym miejscu można zarobić 600 euro za godzinę pracy? W Polsce bardzo ciężko o takie wynagrodzenie, dlatego kobiety decydują się na wyjazd za granicę. Tym bardziej, że mogą wyjechać tylko na weekend i w ten sposób dorabiać sobie do pensji, którą otrzymują w innej pracy w kraju - mówi Agata, przedstawicielka Sex Work Polska, działającej na rzecz praw osób pracujących seksualnie.

Prezes Fundacji La Strada dodaje inny argument. - Fakt, że świadczenie usług seksualnych ma się odbywać za granicą i jest małe ryzyko, że rodzina, znajomi się o tym dowiedzą, na pewno pomaga podjąć decyzję o pracy w takim charakterze – mówi Wirtualnej Polsce Irena Dawid-Olczyk, prezes Fundacji La Strada.

dn6b0yy

I dodaje, że sama styka się z takimi przypadkami. - Nieprzypadkowo wybierane są osoby z biednych rejonów. Jeżeli kobieta ma długi, nie ma z czego ich spłacać, to dość łatwo namówić ją do wyjazdu. Miałam przypadek trzech kobiet, które spotkały się w jednej agencji towarzyskiej w Niemczech. Wszystkie założyły firmy w Polsce, wcześniej zaciągając kredyty. Interesy nie wyszły. W obawie przed komornikiem zdecydowały się na prostytucję. Musiały przecież jakoś utrzymać rodziny, dzieci. A – jak to ktoś już powiedział – mężczyzna w jeden weekend nie zarobi czterech tysięcy euro – mówi Irena Dawid-Olczyk.

Profesjonalne sesje

Członkowie grupy za zwerbowanie kobiet do pracy mieli dostawać jednorazowo tysiąc euro, natomiast kierująca grupą miała otrzymywać udział w zysku z pracy danej kobiety. - Po wyszukaniu i zwerbowaniu kobiet szefowa grupy przestępczej Katarzyna J. załatwiała wszelkie formalności związane z wyjazdem zagranicznym – relacjonuje prok. Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Katarzyna J. miała także organizowała kobietom rozbierane sesje u profesjonalnych fotografów. Następnie kobiety były wysyłane na wyjazd próbny. W ciągu dwóch-trzech tygodni Polki świadczyły usługi seksualne, otrzymując 200-300 euro za godzinę. Jeśli się sprawdziły, mogły zacząć pracę.

dn6b0yy

Śledczy ustalili, że klienci, którzy chcieli skorzystać z usług prostytutki, wysyłali SMS-a na wskazany w ogłoszeniu numer z informacją, z usług której kobiety chcą skorzystać, w jakim terminie i jakie mają preferencje odnośnie zakresu usług i ubioru.

Paryż i Tuluza

Na wiadomości miała odpisywać Katarzyna J. Później podawała też adres mieszkania, gdzie pracowała prostytutka oraz kod wejściowy. W tym samym czasie z innego numeru telefonu wysyłała wiadomość wybranej prostytutce. Kobieta musiała też powiadomić burdelmamę o wejściu i wyjściu klienta.

Polki i Ukrainki wyjeżdżały do mieszkań m.in. w Paryżu, Tuluzie, Lyonie. Zatrudnione jako prostytutki kobiety musiały oddawać Katarzynie J. 35 proc. zysku. Kobieta mogła na tym zarobić ok. 3,8 mln zł.

dn6b0yy

Policjanci CBŚP z Lublina zatrzymali 4 osoby, w tym 3 kobiety. Przedstawiono im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz czerpania korzyści majątkowych z cudzego nierządu. Katarzyna J. usłyszała też zarzut kierowania tą grupą.

Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi: +48 22 628 01 20
Numer interwencyjny Fundacji La Strada poza godzinami pracy biura: +48 605 687 750

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dn6b0yy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn6b0yy
Więcej tematów