Kilkanaście tysięcy osób bawi się na Festiwalu im. Riedla
Kilkanaście tysięcy osób uczestniczy w
Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla, który odbywa się w
sobotę i niedzielę nad zalewem Paprocany. To już dziewiąta edycja
imprezy.
29.07.2007 | aktual.: 30.07.2007 06:49
Wieczorem wręczone zostaną nagrody festiwalowego konkursu. Najlepszy okazał się zespół Bracia i Siostry z Białegostoku, drugie miejsce zajęła grupa Rażeni Piorunem z Częstochowy, a trzecie Zbig-Band z Bobrownik. W konkursie zmagało się osiem młodych grup z Polski i Niemiec, które zostały wyłonione spośród 60 kandydatów.
Zwycięzców, którzy otrzymają dobrej klasy sprzęt muzyczny, wybrało jury w składzie z legendarnymi postaciami polskiego bluesa i rocka, m.in. Janem Chojnackim, Januszem Kosą Kosińskim czy synem Ryśka Riedla - Sebastianem.
Festiwal zakończy w niedzielę wieczorem koncert grupy Dżem, której wokalistą był Riedel. Wcześniej na tyskiej scenie pojawią się m.in. zespoły Normalsi, Harlem, Kasa Chorych i Cree.
Impreza co roku odbywa się pod hasłem "Ku przestrodze". Jej ideą jest przestrzeganie młodzieży przed zgubnym wpływem narkotyków. Ten nałóg był powodem śmierci w 1994 r. mieszkającego i tworzącego w Tychach Riedla.
Na festiwalowym terenie, zgodnie z przesłaniem imprezy, są stanowiska organizacji promujących styl życia wolny od nałogów. Oprócz bezpośredniej pomocy uzależnionym rozdawane są materiały na temat szkodliwości alkoholu i narkotyków.
Stałymi punktami festiwalu są też: wystawa fotografii Riedla oraz oczko wodne, gdzie można zapalić świeczkę "za tych, których zabrał los". W tym roku po raz pierwszy przy oczku stanęła też trzymetrowa rzeźba w drzewie przedstawiająca Riedla.
W tym roku zabrakło na festiwalu Małgorzaty Riedel, żony Ryśka, która zmarła w maju. Grupa Sebastiana Riedla - Cree - przygotowała limitowaną edycję swojej płyty poświęconej pamięci zmarłej, która rozeszła się błyskawicznie wśród uczestników imprezy. Oficjalne wydanie płyty będzie miało miejsce w październiku.
Ryszard Riedel, urodzony w 1956 r. był liderem grupy Dżem. Zasłynęła ona m.in. takimi utworami, jak "Whisky", "Sen o Wiktorii", "Czerwony jak cegła" czy "Naiwne pytania".
Festiwal, którego organizatorem jest Adam Antosiewicz, jest jedną z większych imprez muzycznych w nastroju rockowo-bluesowym. Podczas jego poprzednich edycji występowali tacy artyści, jak John Porter, Marek Piekarczyk, Edyta Bartosiewicz, O.N.A., Nocna Zmiana Bluesa, Perfekt, Hey czy legenda amerykańskiego bluesa Taj Mahal.