Kierowco! Nie zabijaj i nie kradnij
Prowadzenie pojazdu polega na samokontroli i
ma wymiar moralny. Kierowcę, który może spowodować wypadek,
pociągając za sobą śmierć lub kalectwo osób oraz uszkodzenie
mienia, obowiązują dwa przykazania - piąte: nie zabijaj i siódme:
nie kradnij - przypomniał abp Damian Zimoń w słowie na rozpoczęcie
kampanii promującej trzeźwość.
21.06.2007 | aktual.: 21.06.2007 14:18
Metropolita katowicki nawiązał tym samym do instrukcji Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. Ten watykański dokument wiele miejsca poświęca kierowcom. Abp Zimoń uważa, że śląska akcja wpisuje się w zalecenia Rady.
Kampania społeczna promująca trzeźwość organizowana jest na Śląsku od 1999 roku, przy udziale Duszpasterstwa Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej. W tym roku jej przesłanie będzie ponownie skierowane do kierowców. Hasło "Prowadzę, jestem trzeźwy - jest nas coraz więcej" w lipcu i sierpniu będzie można zobaczyć na plakatach, przystankach, autobusach, tramwajach, na stacjach benzynowych i w mediach.
W opublikowanym w czwartek, słowie na inaugurację kampanii, arcybiskup przypomniał, że o trzeźwości kierowców mówi także Katechizm Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim m.in. że ci, którzy "w stanie nietrzeźwym lub na skutek nadmiernego upodobania do prędkości zagrażają bezpieczeństwu drugiego człowieka i swemu własnemu - na drogach, na morzu lub w powietrzu - ponoszą poważną winę".
Zdaniem metropolity, nieustannie należy przypominać, jak ważna, zwłaszcza na drodze, za kierownicą, jest trzeźwość. Arcybiskup zachęcił do tego, aby pamiętać o znaku krzyża przed podróżą i wspólnej modlitwie z pasażerami. Kierowców polecił opiece ich patrona, św. Krzysztofa, a sprawy trzeźwości - opiece sługi bożego ks. Franciszka Blachnickiego, nazywanego apostołem trzeźwości.
Kampania promująca trzeźwość prowadzona jest przez Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej i agencję reklamową Business Consulting od 1999 roku. Co roku odbywa się pod innym hasłem, np. "Myślę więc nie piję", czy "Mogę, ale nie chcę". Organizatorzy podkreślają, że jest to akcja o pozytywnym przesłaniu, której celem jest budowanie obyczaju trzeźwości.