Gliwice. Sąd unieważnił uchwałę ws. LGBT. Wiceminister Michał Wójcik zapowiada, że to nie koniec sprawy

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik twierdzi, że chce pomóc mieszkańcom gminy Istebna. Sąd unieważnił podjętą przez lokalnych radnych uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec LGBT. Sprawa może znów znaleźć się w sądzie.

Uchwała dotycząca LGBT została unieważniona przez sąd. Wiceminister Michał Wójcik chce, by decyzja została zmieniona
Uchwała dotycząca LGBT została unieważniona przez sąd. Wiceminister Michał Wójcik chce, by decyzja została zmieniona
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Magdalena Nałęcz-Marczyk

"W poniedziałek wystąpię do Prokuratora Generalnego o skierowanie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Chodzi o unieważnienie przez sąd uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT. To odpowiedź na prośby mieszkańców gminy" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał uchwałę rady gminy Istebna w sprawie powstrzymania ideologii LGBT za niezgodną z prawem. W ocenie sędziego uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej.

Gliwice. Konflikt o LGBT. Jest "sprzeciw wobec stanowiska"

Wyrok jest nieprawomocny. Samorząd może złożyć skargę kasacyjną do NSA. Wójt Istebnej Łucja Michałek przekazała, że rada na ostatniej sesji zdecydowała większością głosów, by jej nie składać. - Wiem, że mieszkańcy chcą wyrazić sprzeciw wobec tego stanowiska i będą zbierane podopisy. Jak to się rozwinie, trudno mi powiedzieć" – powiedziała w rozmowie z PAP.

W podobnej sprawie związanej z uchwałą gminy Osiek w województwie świętokrzyskim zainterweniował rzecznik praw obywatelskich. Adam Bodnar uznał, że uchwała sprzeciwiająca się LGBT jest niezgodna z konstytucją. Sąd podzielił jego opinię.

"Nie ma czegoś takiego jak ideologia LGBT, tylko chodzi o ludzi. Ta uchwała ewidentnie narusza gwarantowaną przez Konstytucję RP zasadę równości, która zakłada, że wszystkie osoby są wobec prawa równe i wszyscy mamy prawo do równego traktowania przez organy władzy publicznej" - argumentowała sędzia WSA w Kielcach Renata Detka.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (798)