PolskaKiedy ustawa przeciw terrorystom w Polsce?

Kiedy ustawa przeciw terrorystom w Polsce?

W Polsce nie ma ustawy antyterrorystycznej, ale trwają prace nad projektem ustawy o zarządzaniu kryzysowym, która pozwoliłaby zbierać dane i analizować je tak, by umożliwić podejmowanie działań wyprzedzających ataki terrorystyczne - powiedział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jerzy Bahr. Dodał, że taka ustawa będzie się wiązała z ograniczeniem niektórych swobód obywatelskich.

13.07.2005 | aktual.: 13.07.2005 10:16

Bahr uważa, że Polska potrzebuje systemowej ustawy dotyczącej zarządzania w sytuacjach nadzwyczajnych. Bezpieczeństwa nie da się podzielić na resorty - powiedział w środowych "Sygnałach Dnia".

Nam bardzo brakuje myślenia planistycznego, wyprzedzającego - powiedział szef BBN. Przyznał, że poszczególne agendy dysponują wieloma informacjami z bardzo wielu dziedzin, ale te dane powinny być analizowane pod kątem sytuacji przedkryzysowej, przedterrorystycznej, żeby móc wcześniej coś zauważyć i zadziałać.

Niestety - uprzedził Bahr - należy się liczyć z tym, że będzie to związane z ograniczeniem swobód obywatelskich. Jego zdaniem, chodzi jednak przede wszystkim o współdziałanie obywateli z władzami.

W ocenie szefa BBN, z taką ustawą nie da się dłużej czekać. Według niego, nie ma wątpliwości, że musi ona przewidywać działania międzyresortowe, ale są dwie koncepcje tego, gdzie ma być umieszczone centrum zarządzające i koordynujące te działania.

Jedna - przewidująca działania raczej ochronno-ratunkowe - proponuje pozostawienie go w MSWiA, a druga, która zakłada charakter analityczno-planistyczny takiego centrum - przeniesienie go na poziom Rady Ministrów, przy premierze.

To nieprawda - podkreślił - że w Polsce nie ma na to pieniędzy, ale są one rozproszone.

Szef BBN powiedział również, że - jego zdaniem - Polska nie powinna wycofywać swoich wojsk z Iraku pod naciskiem terrorystów. Zamierzamy do końca tego roku być w Iraku w takim charakterze, w jakim dotychczas byliśmy, zmieniając stopniowo naszą funkcję na szkoleniową i licząc, że coraz większy będzie udział wojsk irackich i irackich sił bezpieczeństwa, które będą mogły przejąć kontrolę - dodał Bahr.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)