PolskaKiedy powstanie polska elektrownia atomowa?

Kiedy powstanie polska elektrownia atomowa?

W tym tygodniu premier Jarosław Kaczyński
ma ogłosić program budowy polskiej elektrowni atomowej - zapowiada
"Głos Wielkopolski".

Kiedy powstanie polska elektrownia atomowa?
Źródło zdjęć: © PAP

13.12.2006 | aktual.: 13.12.2006 07:12

W przygotowywanym od miesięcy projekcie biorą udział naukowcy z całej Polski, m.in. z Politechniki Poznańskiej. To będzie największa polska inwestycja w historii. Przewidywany koszt - 10 mld zł. Realizacja - nawet mimo protestów społecznych, bo Polska tej inwestycji potrzebuje.

To nic tajnego. W spotkaniach i konferencjach naukowych bierzemy udział od stycznia 2005 roku- powiedział "Głosowi Wielkopolski" jeden z naukowców. Nasz rząd chce, aby do 2018 roku w Polsce działała już co najmniej jedna duża elektrownia atomowa.

Naukowcy, z którymi rozmawiała gazeta, mówią, że bardziej realny wydaje się rok 2025, ale wtedy Polska będzie już miała nóż na gardle. Według ekonomistów właśnie wówczas podwoi się nasze zapotrzebowanie na energię.

Węgiel i gaz kończą się. Pokłady wystarczą najdalej na 40 lat. Jeśliby skorzystać z potwierdzonych, a nie wykorzystywanych złóż, wystarczyłyby na 100 lat, ale trzeba w nie zainwestować- mówi Wiesław Gorączko z Politechniki Poznańskiej, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.

Jeżeli będzie polityczne zielone światło, to Polska wejdzie w energetykę atomową. Tu nie chodzi tylko o kwestie związane z wytwarzaniem elektryczności - choć wiadomo, że tej Polska w przyszłości będzie potrzebować- twierdzi Krzysztof Wieteska, dyrektor Instytutu Energii Atomowej w Świerku. Drugi aspekt to wzrost cen paliw płynnych. Naszym dobrem narodowym jest węgiel. Dlatego Polska powinna przystąpić do budowy reaktora wysokotemperaturowego, który umożliwiałby albo czyste spalanie węgla, albo jego przeróbkę w paliwa płynne lub wodór. To technologia przyszłości, ale nie żadne mrzonki. Opracowywano ją już w przeszłości, ale wówczas ropa była tania. Cały pomysł zaczyna się opłacać, gdy cena ropy skacze powyżej 50 dolarów za baryłkę, a o takie ceny od jakiegoś czasu się ocieramy- tłumaczy Wieteska.

Obaj naukowcy twierdzą, że w najbliższych dniach premier ma ogłosić wejście Polski "w atom". Bez oglądania się na koszty, które przekroczą prawdopodobnie 10 miliardów złotych.

Nie zapadła jeszcze decyzja gdzie powstanie atomowa siłownia. W wielkopolskim Klempiczu czy pomorskim Żarnowcu, gdzie kiedyś planowano budowę elektrowni tego typu. I tu, i tam grunty są przygotowane, ale buntowały się lokalne społeczności. Ale ze względu na przepisy budowlane, wszystkie procedury i tak trzeba rozpoczynać od nowa.

Decyzje o budowie siłowni jądrowych podjęły w ostatnim czasie Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Rumunia i Bułgaria. W odległości 300 kilometrów od granic Polski znajdują się 22 tego typu elektrownie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)