Trwa ładowanie...
d40zhzd

Kiedy niemieckie odszkodowania dla Ukraińców i Białorusinów?

Pierwsze 100 tys. Ukraińców - ofiar nazizmu, może dostać odszkodowanie z niemieckiego funduszu rekompensacyjnego do końca tego roku - poinformowali w Kijowie przedstawiciele tamtejszej Fundacji "Wzajemne zrozumienie i pojednanie".

d40zhzd
d40zhzd

Na Ukrainie mieszka ponad 600 tys. osób, którym należą się odszkodowania. Ogółem, Niemcy mają przekazać Ukrainie 1 mld 724 mln marek. Ukraińska fundacja zapewnia, że jest w pełni gotowa do wypłat z funduszu odszkodowań.

Niemcom przekazano już listę 10 tys. osób uprawnionych do otrzymania rekompensaty - więźniów obozów koncentracyjnych i mieszkańców gett. Rozpoczęcie wypłat zależy od tego, jak szybko niemiecka fundacja sprawdzi przekazaną listę.

Tymczasem, Niemcy uprzedzili, że ze względu na trudności administracyjne Ukraińcy i Rosjanie otrzymają rekompensaty dopiero w przyszłym roku.

Fundacja "Wzajemne zrozumienie i pojednanie" oczekuje, że ofiary nazizmu z Ukrainy dostaną z funduszu rekompensacyjnego od 5 do 15 tys. marek na osobę.

d40zhzd

Ze świadczeń niemieckiej fundacji "Pamięć, pojednanie, przyszłość" skorzysta także150 tys. Białorusinów, byłych robotników przymusowych. Niemcy przekażą im 694 mln marek.

Dodatkowo w wyniku dwustronnego porozumienia, podpisanego w październiku ubiegłego roku przez białoruskie władze i rząd Austrii, prawie 9 tys. pozostających przy życiu Białorusinów, z tych którzy byli wywiezieni na roboty przymusowe do Austrii, dostanie 38,5 mln marek.

Ogółem w okresie wojny do Trzeciej Rzeszy na przymusowe roboty było wywiezionych 400 tys. Białorusinów. Większość z nich już nie żyje.

W okresie hitlerowskiej okupacji zginęło 27 mln obywateli byłego Związku Radzieckiego. 5 mln ludzi wywieziono na roboty przymusowe. Z miliona pozostałych przy życiu, co miesiąc umiera 5 tys. (and)

d40zhzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40zhzd
Więcej tematów