Trwa ładowanie...

Kiedy Brexit? Głosowanie w Izbie Gmin, Donald Tusk komentuje

Brexit znów pod znakiem zapytania? Izba Gmin głosowała nad zgłoszonym przez rząd Borisa Johnsona projektem ustawy ws. wystąpienia z UE. Jednak polityków poróżnił harmonogram prac nad ustawą. Po wszystkim głos zabrał szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Share
Wielka Brytania. Izba Gmin po dwóch głosowaniach. Donald Tusk komentuje
Wielka Brytania. Izba Gmin po dwóch głosowaniach. Donald Tusk komentuje Źródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
drm2rbp

Brytyjska Izba Gmin poparła w pierwszym głosowaniu zgłoszony przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z UE. Za głosowało 329 posłów, przeciwnych było 299.

Następnie Izba Gmin odrzuciła wniosek o zakończenie w ciągu trzech dni prac nad ustawą o porozumieniu ws. wystąpienia z UE. Za było 308 posłów, przeciwko - 322.

Premier Boris Johnson po głosowaniu zapowiedział, że wstrzymuje ustawę ws. porozumienia o wystąpieniu z UE do czasu odniesienia się przez Brukselę do wniosku o przesunięcie terminu brexitu.

drm2rbp

PiS kombinuje ws. Piotrowicza? Stanowcza reakcja rzecznika rządu

Tymczasem głos już zabrał szef Rady Europejskiej. Donald Tusk będzie rekomendować przywódcom UE zgodę na kolejne odroczenie brexitu, czyli do 31 stycznia. Zaznacza, że może się to odbyć bez konieczności zwoływania szczytu, w pisemnej procedurze.

- Komisja Europejska odnotowała wyniki głosowań w Izbie Gmin i oczekuje od brytyjskiego rządu informacji o jego planach - oświadczyła z kolei rzeczniczka KE Mina Andreewa.

drm2rbp

Warto przypomnieć, że w weekend Johnson był wysłał do Brukseli niepodpisany wniosek o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 r. oraz podpisany list, w którym przekonuje, że opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii byłoby błędem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drm2rbp

Podziel się opinią

Share
drm2rbp
drm2rbp
Więcej tematów