Kibicom z Rosji podczas Euro towarzyszyć będą rosyjscy policjanci
Kibicom z Rosji podczas piłkarskich mistrzostw Europy towarzyszyć będzie 17 policjantów: 10 - w Polsce i 7 - na Ukrainie. W Polsce rosyjskie MSW zamierza nawet uruchomić specjalne centrum sytuacyjne, w którym stale będą dyżurować rosyjscy policjanci - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Aleksandr Gorowoj podczas narady w Moskwie, poświęconej bezpieczeństwu na stadionach piłkarskich w Rosji.
MSW Rosji przekazało, że policjanci z Rosji będą dyskretnie obserwować hotele, w których zatrzyma się podstawowa masa rosyjskich kibiców; będą również na stadionach, przy czym - w mundurach.
Centrum sytuacyjne powstanie w jednym z hoteli lub posterunku polskiej policji. Wszyscy fani z Rosji wraz z biletami na mecze otrzymają instrukcję z adresem i numerami telefonów, w tym komórkowych, policyjnego centrum.
MSW Rosji poinformowało również, że strona polska nie ma nic przeciwko przemarszom rosyjskich kibiców ulicami Warszawy i Wrocławia, jeśli oczywiście nie będą skandować nacjonalistycznych i ekstremistycznych haseł.
Tymczasem źródło w ambasadzie RP w Moskwie przekazało, że fanom z Rosji podczas meczów "Sbornej" w Polsce towarzyszyć może nawet 30 rosyjskich policjantów.
W sprawach Euro policja rosyjska współpracuje z policją polską od wielu miesięcy. Według nieoficjalnych informacji strona rosyjska utworzyła bazę danych kibiców, których wyjazd na mecze Euro 2012 jest niepożądany. Przekazała też policji polskiej listę potencjalnie niebezpiecznych fanów.
Bilety na piłkarskie mistrzostwa Europy były rozprowadzane przez Rosyjski Związek Piłki Nożnej (RFS), co gwarantuje, że większość kibiców będzie pod kontrolą futbolowych władz.
Oficjalnie RFS otrzymał do podziału po 6 tys. biletów na każdy mecz w fazie grupowej. Połowę nabyli kibice w drodze losowania. Pozostałe wejściówki podzielono pomiędzy "członków futbolowej rodziny" i fan kluby. Z tej ostatniej puli najwięcej - po 500 - otrzymali sympatycy Zenitu Sankt Petersburg, Spartaka Moskwa i CSKA Moskwa.
Niedawno Rosyjski Związek Piłki Nożnej otrzymał dodatkowo bilety, z których - z powodu kryzysu gospodarczego - musieli zrezygnować kibice z Grecji. Nie ujawniono, jak duża jest ta pula.
Źródło w polskiej ambasadzie powiedziało, że w rękach rosyjskich kibiców łącznie może być nawet 40 tys. biletów.
Prezes Wszechrosyjskiego Związku Kibiców (WOB) Aleksandr Szprygin poinformował, że 8 czerwca do Wrocławia na mecz "Sbornej" z Czechami przyjedzie co najmniej 10 tys. fanów z Rosji. Szprygin podkreślił, że liczba rosyjskich kibiców pragnących obejrzeć to spotkanie wielokrotnie przewyższa liczbę biletów. - Tak masowego wsparcia reprezentacja Rosji nie miała nigdy - powiedział.
Podał też, że WOB przekazała stronie polskiej i rosyjskiemu MSW informacje o kibicach, udających się do Polski w zorganizowanych grupach. - Przekazaliśmy listę autobusów z numerami rejestracyjnymi i dokładnymi godzinami odjazdów. Pojadą one przez Brześć, obwód kaliningradzki i kraje bałtyckie. Większość wyjedzie do Polski 6 i 7 czerwca - oświadczył Szprygin.
Poinformował, że oprócz autobusów zorganizowane grupy kibiców otrzymały do dyspozycji trzy samoloty i pociąg na 600 miejsc.
Przejazd kibiców na turniej do Polski aranżują również Rosyjskie Koleje Żelazne, które udostępniły im 29 pociągów obliczonych na 600 do 1000 osób.
Przyjadą też policjanci z Wielkiej Brytanii
Policjanci z Rosji nie będą jedynymi zza granicy, którzy wspomogą polskich funkcjonariuszy w czasie Euro 2012. Do naszego kraju i na Ukrainę wybiera się także 24-osobowa ekipa brytyjskich policjantów. Wejdzie ona w skład międzynarodowego kontyngentu pomagającego władzom obu krajów w utrzymaniu porządku.
Biuro prasowe ACPO (Association of Chief Police Officers) poinformowało, że funkcjonariusze pochodzą z 11 różnych regionalnych sił policyjnych, biura prasowego ACPO oraz policyjnej komórki odpowiedzialnej za bezpieczeństwo piłkarskich imprez (UK Football Policing Unit). Na czele ekipy stanie zastępca komisarza policji regionu South Yorkshire Andy Holt.
Koszt pobytu policjantów pokryją władze Polski i Ukrainy. 18 funkcjonariuszy pojedzie na Ukrainę, gdzie Anglia w swej grupie rozgrywa trzy mecze, a sześciu - do Polski.
Prawną podstawą pobytu brytyjskich policjantów są listy intencyjne podpisane przez resorty spraw wewnętrznych W. Brytanii, Polski i Ukrainy. Przewidują one m.in. wymianę informacji i niedopuszczenie do udziału w imprezach piłkarskich angielskich kibiców, którzy objęci są zakazem udziału w zagranicznych meczach.
Taki zakaz (ang. banning order), nakładany przez sąd na wniosek policji, obejmuje obecnie 2 050 osób, w większości winnych zakłóceń porządku publicznego na meczach ligowych. W dniach 29-30 maja musiały one zdeponować paszporty na lokalnym posterunku policji. Otrzymają je z powrotem 1 lipca.
Niedopełnienie obowiązku oddania paszportu do policyjnego depozytu podlega karze do 6 miesięcy pozbawiania wolności, grzywnie do 5 tys. funtów i wydłużenia w czasie zakazu udziału w meczach wyjazdowych.
Brytyjscy funkcjonariusze nie będą mieli w Polsce ani na Ukrainie uprawnień do zatrzymywania kogokolwiek, ale mogą zebrać dane, na podstawie których angielski kibic może zostać po powrocie ukarany zakazem wyjazdu na mecze zagraniczne (w dodatku do ewentualnej kary wymierzonej mu przez sąd polski lub ukraiński).
Umundurowani policjanci będą patrolować miejsca, w których zbierają się angielscy kibice.