ŚwiatKepler-452b: większy i starszy kuzyn Ziemi?

Kepler-452b: większy i starszy kuzyn Ziemi?

NASA ogłosiła na konferencji, że dzięki teleskopowi Keplera odkryto "większego, starszego kuzyna Ziemi". - W 20 lat po odkryciu, że inne gwiazdy mają układy planetarne podobne do naszego, Kepler zidentyfikował planetę i jej gwiazdę macierzystą, które najbardziej przypominają naszą Ziemię i Słońce - mówił John Grunsfeld z NASA. - To odkrycie zbliża nas do odnalezienia Ziemi 2.0.

Kepler-452b: większy i starszy kuzyn Ziemi?
NASA

Glob znajduje się w strefie życia wokół gwiazdy takiej jak nasze Słońce - informują naukowcy NASA.

O tym, co NASA może pokazać podczas czwartkowej specjalnej konferencji prasowej spekulowano od dawna. Przypuszczano, że chodzi o odkrycie teleskopu Kepler - "łowcy planet" pozasłonecznych. Ale takiego sukcesu nikt się nie spodziewał.

Planeta nazwana Kepler-452b jest najmniejszą spośród dotąd odkrytych znajdujących się w ekosferze. To strefa życia - są w takiej odległości od swojej gwiazdy, że może tam być woda w stanie ciekłym. I generalnie są tam warunki sprzyjające życiu jakie znamy. Kepler-452 jest w dodatku gwiazdą typu G2, bardzo podobną do naszego Słońca. Znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia, w odległości 1400 lat świetlnych od nas - czytamy w rp.pl.

Kepler-452b ma średnicę ok. 60 proc, większą niż Ziemia. Naukowcy nie ustalili jeszcze jej składu chemicznego, ale ze względu na jej rozmiary zakładają że jest skalista - a nie gazowa. Rok na tej planecie trwa 385 dni i jest ona tylko nieznacznie dalej od swojej gwiazdy (ok. 5 proc.) niż Ziemia od Słońca. Sama gwiazda jest większa i jaśniejsza od Słońca, a także nieco starsza - ma 6 mld lat. Według dzisiejszej wiedzy Słońce jest 1,5 mld lat młodsze.

- Zapiera dech kiedy pomyślimy, że ta planeta spędziła w okolicy swojego słońca 6 miliardów lat. 6 miliardów lat w strefie zdatnej do powstania życia. To więcej czasu niż miała Ziemia - mówił Jon Jenkins z NASA Ames Research Center. - To ogromna szansa na powstanie życia, oczywiście jeżeli wszystkie składniki niezbędne rzeczywiście tam są.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (272)