Trwa ładowanie...
13-04-2015 17:20

KEP: konwencja antyprzemocowa nie wnosi nic nowego do polskiego prawa

Polskie prawo, jeśli będzie egzekwowane, przeciwdziała przemocy; konwencja nic nowego nie wnosi - tak rzecznik KEP ks. Józef Kloch skomentował ratyfikowanie konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

KEP: konwencja antyprzemocowa nie wnosi nic nowego do polskiego prawaŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d3u6lok
d3u6lok

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował w poniedziałek konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Podkreślił przy tym, że w sprawie ratyfikacji konwencji nie można kierować się kalkulacją polityczną, ale trzeba stać po stronie ofiar, po stronie osób słabszych. Przekonywał też, że ta kwestia jest na tyle ważna, iż nie powinna podlegać żadnym kalendarzom politycznym ani wyborczym.

W komunikacie zamieszczonym na stronie Konferencji Episkopatu Polski ks. Kloch napisał, że biskupi polscy, katolickie środowiska kobiece i w ogóle katolicy w Polsce są przeciwni jakiejkolwiek formie przemocy, ale uważają, że konwencja wprowadza niepokojące zmiany cywilizacyjne.

Przypomniał wielokrotne wypowiedzi biskupów oraz środowisk katolickich w tej kwestii, w których nie zgadzano się na te zapisy konwencji Rady Europy, które dotyczą m.in. definicji płci społecznej i niestandardowych ról społecznych oraz kompetencji GREVIO - organu mającego kontrolować właściwe wdrażanie przepisów konwencji.

Według ks. Klocha, w krajach, gdzie konwencja działa od wielu lat, poziom przemocy jest daleko większy, niż w Polsce. Dodał, że w konwencji są sformułowania, na które absolutnie nie można się zgodzić, np. mówiące o tym, że religia czy tradycja są źródłem przemocy. Chodzi m.in. o art. 12 ust. 5 konwencji, który mówi, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. "honor" nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych zakresem konwencji.

d3u6lok

Art. 42 konwencji mówi zaś, że w postępowaniu karnym wszczętym w wyniku popełnienia aktu przemocy, o których mowa w konwencji, nie będzie dla nich usprawiedliwienia względami kulturowymi, zwyczajowymi, religijnymi, tradycyjnymi ani tzw. względami "honoru".

Konwencja Rady Europy została uchwalona w 2011 r. w Stambule. Ma ona chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r. W kwietniu 2014 r. rząd podjął uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjął projekt odpowiedniej ustawy. Sejm uchwalił ją w lutym tego roku, a Komorowski podpisał ją 14 marca.

Konwencja wzbudziła w Polsce kontrowersje. Jej przeciwnicy - m.in. przedstawiciele Kościoła i prawej strony sceny politycznej - podnosili argumenty o jej niekonstytucyjności. Wyrażali również obawy, że uderzy ona w tradycyjnie rozumianą rodzinę, a także polską tradycję i religię.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj