KEP: do głosu dochodzi dyktatura relatywizmu
Coraz mniej jest miejsca na obiektywne i uniwersalne wartości, a do głosu dochodzi dyktatura relatywizmu - napisali biskupi w stanowisku, wydanym po dwudniowym zebraniu episkopatu. Podziękowali pracownikom służby zdrowia, którzy podpisali "Deklarację wiary".
Podczas posiedzenia plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 10 i 11 czerwca w Warszawie biskupi m.in. dokonali podsumowania aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce.
"W obecnym kontekście kulturowym coraz mniej jest miejsca na obiektywne i uniwersalne wartości, a do głosu dochodzi dyktatura relatywizmu, polityczna poprawność i nowe oblicze ateizmu wrogiego wobec ludzi wierzących. (...) Środowiska określające się mianem 'Kościoła otwartego' niejednokrotnie lansują duchownych i świeckich podważających oficjalne nauczanie Kościoła, a równocześnie dyskredytują tych, którzy stają w obronie prawdy. Tymczasem Kościół pozostaje otwartym na świat" - napisano w komunikacie.
Biskupi podziękowali "za odważny gest pracownikom służby zdrowia broniącym prawa do wolności sumienia". Chodzi o inicjatywę ok. 3 tys. pracowników służby zdrowia, którzy podpisali - jako wotum z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II - "Deklarację Wiary". Zapisano w niej m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".
"Deklaracja potwierdza wyjątkową wartość życia ludzkiego gwarantowanego przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Jest ona jednocześnie zgodna z autentycznie pojmowaną przysięgą Hipokratesa. Zobowiązuje ona każdego lekarza do bezwarunkowej ochrony życia ludzkiego bez względu na wiek i stan pacjenta oraz do przywracania jego integralnego zdrowia. Prawo do życia jest również zapisane w Konstytucji, a zatem stanowi fundament porządku prawnego" - napisano w stanowisku.
Omawiając "reakcję środowisk i mediów" na inicjatywę lekarzy biskupi przyjęli stanowisko, że "agresja skierowana przeciw lekarzom sygnatariuszom Deklaracji jest nie tylko niezrozumiała, ale i nie do przyjęcia". "Przeczy ona konstytucyjnej zasadzie wolności sumienia i wyznania oraz kwestionuje niezbywalne prawo do klauzuli sumienia w praktyce lekarskiej" - podkreślono.
Przypomniano także encyklikę "Evangelium vitae", w której papież Jan Paweł II napisał, że "kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe"
Jednym z tematów obrad KEP był problem biedy w Polsce. W komunikacie zaznaczono, że biskupi "z dużym niepokojem przyjęli statystyki, które dowodzą, że na ubóstwo najbardziej narażone są dzieci, rodziny wielodzietne i mieszkańcy małych miejscowości". Zaapelowali do rządzących, by "polityka społeczna była w większym stopniu ukierunkowana na wsparcie najbardziej potrzebujących, zwłaszcza wielodzietnych rodzin".
Członkowie KEP zadeklarowali "poszukiwanie nowych form działalności charytatywnej i gotowość współpracy z instytucjami społecznymi i państwowymi w realizacji zadań i programów różnorakiej pomocy". Podziękowali także za ofiarność wiernym dostrzegających potrzebę wspierania potrzebujących, a także parafialnym i szkolnym zespołom Caritas.
Biskupi dyskutowali także o sytuacji na Ukrainie, zarówno w aspekcie religijnym, jak i społecznym oraz politycznym. W komunikacie podkreślono, że hierarchowie "wyrazili solidarność z narodem ukraińskim walczącym o swą wolność i niezależność" oraz "zauważyli wielki wkład różnych wyznań i obrządków chrześcijańskich, które wspierają duchowo swych wyznawców w przetrwaniu trudnej sytuacji".
"Wspólna modlitwa i obecność duchownych na kijowskim Majdanie stanowiły fundament odbudowania zaufania, jedności i niezależności. Przeprowadzone wolne wybory, które doprowadziły do wyłonienia nowego prezydenta Ukrainy są znakiem nadziei na przyszłość. Jak każde państwo, Ukraina ma prawo do integralności terytorialnej i do decydowania o własnym losie" - napisali biskupi.
Posiedzenie KEP odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Było to 365. zebranie plenarne. Uczestniczył w nim nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz zaproszeni przedstawiciele konferencji biskupów w Europie.