KE zajęła się sprawą niedozwolonej pomocy publicznej dla FSO
Komisja Europejska wszczęła postępowanie w
sprawie udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej Fabryce
Samochodów Osobowych na Żeraniu. KE zbada również kilka innych
przypadków udzielenia pomocy publicznej przez polski rząd przed
akcesją.
Komisja ma wątpliwości czy plan restrukturyzacji FSO jest zgodny z przepisami UE.
"W szczególności KE ma wątpliwości, co do tego, że środki zaproponowane w planie restrukturyzacji mogą doprowadzić do przywrócenia firmie długoterminowej zdolności do utrzymania się na rynku w możliwym do przyjęcia czasie oraz, że pomoc jest ograniczona do niezbędnego minimum, które nie zakłóci konkurencji na rynku" - napisano w komunikacie.
"Komisja uważa, że większość środków pomocowych (około 135 mln euro) nie została jeszcze udzielona. Środki te muszą być przeanalizowane przez KE" - dodano w komunikacie.
Polska została poproszona o udzielenie szczegółowych informacji na ten temat.
Przepisy UE zabraniają państwom członkowskim udzielania pomocy, która zakłóca lub mogłaby zakłócać konkurencję na zjednoczonym rynku europejskim. Zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej zasadami, na udzielenie pomocy publicznej zgodę musi wydać Komisja Europejska.
Rozpoczęcie postępowania oznacza, że trzeba będzie poczekać na jego rozstrzygnięcie, czyli decyzję Komisji Europejskiej pozwalającą lub zabraniającą udzielenia pomocy. Jeśli decyzja będzie pozytywna, Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) będzie mogła wypłacić pomoc FSO. Jeśli ARP wypłaciłaby środki pomocowe wcześniej, nie czekając na zgodę Brukseli, FSO musiałaby zwrócić całą kwotę do budżetu. (ak)