ŚwiatKE wyśle ACTA do Trybunału UE

KE wyśle ACTA do Trybunału UE

Komisja Europejska podtrzymała decyzję, że wyśle w ciągu kilku tygodni umowę ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE, by wyjaśnił związane z nią obawy, niezależnie od tego, czy eurodeputowani zdecydują, że zagłosują ws. umowy jeszcze przed wakacjami.

28.03.2012 | aktual.: 28.03.2012 18:52

- Miesiąc temu komisarz ds. handlu Karel De Gucht i kolegium komisarzy zgodziło się, by wysłać ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE, z uwagi na ogólne obawy, jakie ta umowa wywołuje. To jest wciąż aktualne. Przygotowujemy dossier i gdy tylko będzie gotowe, wysyłamy do Trybunału - powiedział rzecznik De Guchta John Clancy.

- To nasz instytucjonalny i demokratyczny obowiązek. Jest tylko jedna instytucja, które może wyjaśnić obawy, jakie zostały ogólnie podniesione wokół ACTA, i jest nią Trybunał Sprawiedliwości UE. Dlatego wyślemy dossier do Trybunału - powtórzył.

Podkreślił, że KE decyduje się na ten krok niezależnie od decyzji PE o tym, kiedy będzie głosowanie, a tym bardziej nie będzie spekulować co do wyniku głosowania.

- To, co zrobi PE, zależy od niego. PE sam decyduje o swojej procedurze, kiedy chce głosować - powiedział. Przyznał jednak, że głos PE będzie "rozstrzygający". - Jeśli PE poprze umowę, to wejdzie ona w życie, jeśli wynik głosowania będzie negatywny, to oznacza, że sprawa ACTA jest skończona - dodał.

Tymczasem szacuje się, że Trybunałowi zajęłoby przynajmniej rok wydanie opinii, czy ACTA jest zgodna z prawami podstawowymi i prawem UE. Uzasadnione są więc pytania o sens zasięgania opinii Trybunału, jeśli PE jeszcze przed wakacjami chce zająć stanowisko. Ponadto coraz więcej europosłów zapowiada, że będzie głosować przeciw ACTA, choć jeszcze niedawno deklarowali poparcie. Przeciw są nie tylko europosłowie z frakcji Zielonych czy socjaldemokratów, ale też coraz więcej chadeków.

Komisja PE ds. handlu międzynarodowego uznała we wtorek, że nie będzie wysyłać własnego wniosku do Trybunału ws. ACTA, co sprawozdawca planował wcześniej, ani nie będzie czekać na opinię tego Trybunału w związku z wnioskiem KE. Zgodnie z pierwotnym kalendarzem chce przegłosować swe stanowisko w końcu maja. W czerwcu nad ACTA zagłosowałby cały Parlament Europejski.

- Niektórzy sądzili, że moja propozycja skierowania ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE była politycznym trikiem, by opóźnić decyzję. Przeciwnie, moją intencją było rzucenie trochę światła, co pomogłoby członkom PE podjąć decyzję. Ponieważ pokazali dziś, że są gotowi głosować, cieszę się, że kalendarz jest jasny i sprawy pójdą szybko - oświadczył po wtorkowym posiedzeniu komisji sprawozdawca ACTA w PE socjaldemokrata David Martin.

ACTA to międzynarodowa umowa handlowa o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które zdaniem krytyków ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne; nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. Do tej pory ratyfikację ACTA zawiesiły: Austria, Polska, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia.

Liczne stowarzyszenia obywatelskie i organizacje społeczne, począwszy od polskich, protestowały przeciwko kontrowersyjnemu porozumieniu od czasu jego podpisania. Przeciwnicy ACTA złożyli też w lutym petycję do PE z blisko 2,5 mln podpisów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)