ŚwiatKE: trzeba poprawić umiejętności korzystania z mediów

KE: trzeba poprawić umiejętności korzystania z mediów

Jak pomóc obywatelom lepiej korzystać z
mediów elektronicznych i tym samym pomóc im lepiej zrozumieć sens
bombardujących ich treści - to wyzwanie, jakie postawiła sobie
Komisja Europejska, otwierając publiczne konsultacje w
sprawie umiejętności korzystania z mediów.

Umiejętność korzystania z mediów ma obecnie tak istotne znaczenie dla pełnej aktywności obywatelskiej jak umiejętność czytania i pisania na początku XIX wieku - stwierdziła Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informatycznego i mediów.

Obecnie tylko trzy kraje Unii Europejskiej uczą dzieci w szkołach, jak korzystać z mediów - Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.

Tymczasem, zdaniem KE, należy te umiejętności rozwijać, gdyż wraz z erą cyfrową pojawiają się coraz to nowe technologie informacyjne i komunikacyjne, które umożliwiają praktycznie każdemu publikowanie, rozpowszechnianie oraz przekazywanie informacji. W obliczu tej bezprecedensowej ilości informacji coraz ważniejsza - zdaniem Komisji - staje się więc umiejętność wyłapywania sensu bombardujących nas codziennie różnych wiadomości medialnych.

Ale nie chodzi tylko o zrozumienie sensu informacji. KE uważa, że umiejętne korzystanie z mediów rozwija zdolność do oceny prawdziwej wartości treści medialnych i ułatwia dokonywanie świadomych wyborów pod ich wpływem. Chodzi o to - podkreśla KE - by z odbiorców i użytkowników mediów uczynić "rozważnych konsumentów i producentów treści".

KE przekonuje, że umiejętność korzystania z mediów wspiera też wolność słowa i prawo do informacji. Istnieje również związek między umiejętnością korzystania z mediów a lepszym stanowieniem prawa, ponieważ społeczeństwo mające taką umiejętność jest w stanie dokonywać własnych wyborów i ocen, a w związku z tym potrzebuje mniej szczegółowych przepisów ochronnych.

Rozpoczęte konsultacje są otwarte dla organizacji i przedsiębiorstw sektora mediów, instytucji edukacyjnych i kultury, dostawców i producentów treści, organów stanowiących prawo oraz stowarzyszeń konsumenckich.

Ich wyniki będę stanowiły podstawę przyjęcia w 2007 roku konkretnych propozycji Komisji Europejskiej.

Szczegółowe informacje na temat konsultacji publicznych oraz kwestionariusz dostępne są na stronie:

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)