KE przyjęła Zieloną Księgę w sprawie imigracji ekonomicznej
Komisja Europejska przyjęła Zieloną Księgę, dotyczącą unijnej polityki legalnej imigracji ekonomicznej, rozpoczynając publiczną dyskusję na ten temat - poinformował w Strasburgu komisarz ds.
wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini.
11.01.2005 | aktual.: 11.01.2005 19:02
W lipcu KE zorganizuje debatę na temat imigracji ekonomicznej; wnioski z niej posłużą do przygotowania założeń polityki imigracyjnej do końca 2005 roku.
Zielona Księga nie daje gotowych rozwiązań, tylko wskazuje na właściwe pytania - powiedział Frattini.
Dodał, że publikacja Zielonej Księgi ma być podstawą do dalszej dyskusji w sprawie unijnej polityki legalnej imigracji z udziałem krajów członkowskich, partnerów społecznych, ekspertów i organizacji pozarządowych.
Księga nie proponuje regulacji wielkości imigracji.
Poszczególne kraje członkowskie nadal będą samodzielnie ustalać liczbę imigrantów, których chcą przyjąć. To są kompetencje poszczególnych krajów, podkreślone w konstytucji - dodał Frattini.
W księdze proponuje się ujednolicenie procedur imigracyjnych i warunków pobytu osób pragnących legalnie pracować w krajach Unii Europejskiej.
Frattini poinformował, że rozważa się m.in. wprowadzenie na wzór amerykański sytemu "zielonych kart", które pozwalałyby obcokrajowcom mieszkać i pracować na stałe w krajach Unii.
Komisarz ds. zatrudnienia, równych szans i spraw społecznych Vladimir Szpidla zwrócił uwagę na zagadnienie imigracji w kontekście starzenia się społeczeństw UE.
Według danych statycznych, do roku 2030 liczba osób w wieku produkcyjnym w UE zmniejszy się o 20 mln. Konieczna jest dobre wyważenie pomiędzy siłą roboczą z UE i z imigracji - powiedział Szpidla.
Już wcześniej, w lipcu 2001, Komisja Europejska zaproponowała podobną harmonizację warunków wjazdu i pobytu w UE dla osób legalnie pracujących. Propozycja ta nie uzyskała jednak aprobaty krajów członkowskich i nigdy nie weszła w życie.
Krzysztof Grad