KE przeciw nowemu protokołowi ws. ochrony życia
Sejmowa Komisja Europejska odrzuciła we wtorek projekt dezyderatu do rządu o dołączenie do Traktatu Akcesyjnego dodatkowego protokołu o nienaruszalności polskiego prawa w zakresie ochrony życia ludzkiego, ochrony i praw rodziny.
25.02.2003 14:48
Projekt ten zgłosił w imieniu grupy posłów Marcin Libicki (PiS). Jego zdaniem, dołączona już do Traktatu Akcesyjnego Deklaracja rządu RP, dotycząca praw o znaczeniu moralnym i ochrony życia ludzkiego, jest zbyt ogólna i niewystarczająca.
Jak wyjaśnił, autorom dezyderatu zależy na konkretniejszym sformułowaniu spraw, w których prawo polskie ma być suwerenne.
Projekt protokołu przewiduje nienaruszalność prawa polskiego w zakresie gwarancji prawnych dla życia ludzkiego, w tym dla życia dzieci poczętych, ochrony rodziny i małżeństw, rozumianych jako związku i kobiety i mężczyzny, oraz realizowania praw rodziny do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Truszczyński uważa, że tekst deklaracji rządowej "całkowicie, dziś i w przyszłości, wyczerpuje potrzeby naszego państwa, związane z regulowaniem tych spraw".
Przypomniał, że prawo UE nie zawiera żadnej podstawy prawnej do ingerowania w regulacje prawne krajów członkowskich w dziedzinach objętych deklaracją rządu polskiego.
Według Truszczyńskiego, obecnie nie ma już miejsca na modyfikowanie merytorycznych uzgodnień Traktatu Akcesyjnego. Uzgodnienia te zostały zakończone w połowie lutego, a obecnie trwa jedynie tłumaczenie traktatu na języki urzędowe "15".
Libicki argumentował, że choćby sama opinia komisji, wyrażona poprzez uchwalenie proponowanego dezyderatu, miałaby jednak znaczenie dla działań rządów polskich w przyszłości.
Druga część posiedzenia komisji poświęcona była pracom Konwentu Europejskiego, który przygotowuje projekt unijnej konstytucji. Jak poinformował przewodniczący komisji, przedstawiciel Polski w konwencie Józef Oleksy, dotychczas przygotowano projekty jedynie 16 artykułów przyszłej konstytucji, do których zgłoszono ok. 1300 uwag.
Członkowie sejmowej komisji mogli zapoznać się z poprawkami do 16 artykułów konstytucji, złożonymi przez polskich delegatów do konwentu.
Jedna z nich, autorstwa senatora Edmunda Wittbrodta (Blok Senat 2001) i posłanki Marty Fogler (PO), proponuje zapis art. 2 unijnej konstytucji, wzorowany na preambule polskiej konstytucji. Mówi on, że "wartości Unii obejmują wartości osób wierzących w Boga, będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i tych, którzy nie podzielają tej wiary, lecz respektują te uniwersalne wartości wywodzone z innych źródeł".
Antonii Macierewicz (Ruch Katolicko-Narodowy) złożył projekt uchwały komisji, zobowiązującej Oleksego do reprezentowania w trakcie prac nad konstytucją UE stanowiska sejmowej Komisji Europejskiej. Wyjaśnił, że mandat delegatów do konwentu jest wolny, reprezentują oni stanowiska we własnym imieniu.
Wniosek Macierewicza nie został poddany pod głosowanie z powodu braku kworum na posiedzeniu komisji. (iza)