ŚwiatKE ocenia polski program realizacji Strategii Lizbońskiej

KE ocenia polski program realizacji Strategii Lizbońskiej

25.01.2006 14:15

Komisja Europejska podziela priorytety
przyjęte w Krajowym Programie Reform (KPR), będącym polskim planem
realizacji wytycznych UE w dziedzinie wzrostu konkurencyjności
(tzw. Strategii Lizbońskiej) do 2008 r., ale wytyka Polsce brak szczegółów dotyczących ich
realizacji.

Celem przyjętej w 2000 r. Strategii Lizbońskiej było zwiększenie zatrudnienia i w ciągu 10 lat uczynienie unijnej gospodarki najbardziej konkurencyjną na świecie, czego jednak nie udaje się osiągnąć. Aby zapewnić lepszą realizację strategii, państwa UE zobowiązały się na szczycie w marcu ubiegłego roku do przygotowania narodowych programów reform. W Polsce realizacji strategii ma służyć Krajowy Program Reform na lata 2005-2008.

KE podziela główne priorytety polskiego programu: konsolidację finansów publicznych, poprawę ich zarządzania, rozwój przedsiębiorczości, wzrost innowacyjności przedsiębiorstw, rozwój i unowocześnienie infrastruktury, zapewnienie konkurencji w przemyśle, tworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy, walkę z bezrobociem. Ale Komisja zarzuca Polsce, że ambitnym celom nie towarzyszy spójna strategia działania, a wiele "priorytetów" opisanych jest w sposób zbyt ogólnikowy.

W Krajowym Programie Reform założono, że Polska "ambitnie" chce zwiększyć wydatki na badania naukowe z "bardzo niskiego pułapu" 0,58% PKB w 2004 r. do 1,65% w 2008 r. (Strategia Lizbońska zakłada wydawanie 3% PKB na ten cel do 2010 r.). Bezrobocie zmaleje natomiast w 2008 r. do 14,6%, w porównaniu z 18,8% w 2004.

Krajowy Program Reform "słusznie" - jak pisze KE - za największą słabość polskiej innowacyjności wymienia jej brak w biznesie. Polska chce to zmienić poprzez zmiany w regulacjach prawnych oraz zachęcanie prywatnego finansowania.

Michał Kot, Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także