KE oburzona rasistowską publikacją Macieja Giertycha
Komisja Europejska, eurodeputowani socjalistyczni i obserwatorzy w Brukseli, a także środowiska żydowskie - za szokującą uznały opublikowaną po angielsku, z logo Parlamentu Europejskiego książeczkę pt. "Wojna cywilizacji w Europie", żądając wyciągnięcia konsekwencji wobec jej autora, eurodeputowanego Macieja Giertycha (LPR).
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering zapowiedział dochodzenie w sprawie ocenionej w Brukseli jako antysemicka i rasistowska książeczki Romana Giertycha (LPR) pt. "Wojna cywilizacji w Europie".
"Jestem głęboko poruszony informacjami dotyczącymi zawartości książki opublikowanej przez niezrzeszonego posła Macieja Giertycha" - napisał w oświadczeniu Poettering.
"Zajmę się ta sprawą z największą powagą, poprosiłem już o przeprowadzenie przez administrację dochodzenia w tej sprawie. To pozwoli ujawnić wszelkie okoliczności tej broszury, zwłaszcza jej finansowanie i wyciągnąć konsekwencje" - dodał.
Szef Parlamentu Europejskiego powtórzył też to, co wcześniej oświadczyła Komisja Europejska: że deklaracje oparte na rasizmie lub antysemityzmie są, jako niezgodne z wartościami europejskimi, nie do zaakceptowania. "Muszą być potępione z całą siłą" - zaznaczył.
Głos w tej sprawie zabrała także francuska minister ds. europejskich Catherine Colonna, która wyraziła "konsternację".
Chodzi o 30-stronicową książeczkę Giertycha, która trafiła do skrzynek wszystkich eurodeputowanych podczas sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w tym tygodniu.
Europejski Kongres Żydów (EJC) w wydanym komunikacie zarzucił Giertychowi posługiwanie się "tymi samymi przedwojennymi teoriami rasowymi, które doprowadziły do holokaustu", powrót do "średniowiecznej nienawiści" oraz "XIX-wiecznych stereotypów rasowych". Organizacja zagroziła skierowaniem do sądu sprawy przeciwko Giertychowi, nazywając jego dzieło "antysemickim" i "pseudonaukowym" i żądając uchylenia jego immunitetu.
Zdaniem Kongresu, wicepremier i minister edukacji Roman Giertych powinien odciąć się od poglądów ojca. Przebywający w Brukseli wicepremier powiedział, że nie czytał książki i odmówił komentarzy na jej temat. Nie czuję się w tej sprawie kompetentny, ani nie czuję specjalnie ochoty, z racji sprawowanej funkcji rządowej - powiedział.
Ta książka wywołała szok. Problem w tym, że na jej okładce znalazło się logo Parlamentu Europejskiego, tymczasem pewne jej elementy można oskarżyć o antysemityzm i rasizm - powiedział wieczorem Józef Pinior (SdPl). Giertych - tłumaczy - przedstawia taką koncepcję rasy, która została odrzucona 60 lat temu. Między innymi stwierdza, że polscy Romowie nie należą do narodu polskiego.
"Antysemickie dziełko pod szyldem Unii Europejskiej. Polski eurodeputowany opublikował za pieniądze Parlamentu Europejskiego rasistowska książkę" - pisze z kolei komentator ds. europejskich francuskiego lewicowego dziennika "Liberation" Jean Quatremer.
Za najbardziej szokujące uznaje fragmenty dotyczące Żydów, sugerujące, jakoby oni sami byli odpowiedzialni za to, że zostali wyizolowani: "Z własnej woli preferują życie w odrębności, w apartheidzie od otaczających społeczności. Tworzą własne wspólnoty (kahały), rządzą się sami za pomocą ich własnych reguł i dokładają starań, by zachować również przestrzenną odrębność (separateness). Sami tworzą getta, jako dystrykty, w których razem mieszkają, porównywalne do Chinatowns (chińskich dzielnic) w USA. Tylko hitlerowskie Niemcy stworzyły koncepcję wymuszonej separacji, zamkniętego getta, którego Żydom nie wolno było opuszczać" - pisze Giertych.
"Żydzi nie stanowią żadnej konkretnej rasy. (...) Jednak fakt, że trzymają się własnej społeczności, własnej cywilizacji, własnej odrębności, skutkuje rozwojem różnic biologicznych. To nie rasa tworzy żydowską cywilizację, ale cywilizacja może powodować biologiczne odseparowanie (...)" - czytamy dalej w jego książce.
Zdaniem Macieja Giertycha, "zarówno nasze stanowisko, jak i żydowskie stanowisko ma sens, ale tylko w kontekście odnośnych cywilizacji. Jasno pokazuje to, że niemożliwa jest płaszczyzna porozumienia w kwestiach odróżniających cywilizacje".
"To kompletnie skandaliczne i oszołamiające. Tak jak byśmy powrócili do najczarniejszych lat 30. I pomyśleć, że taki rasizm mógł pochodzić od jednego z liderów partii rządzącej w kraju, który należy do UE" - komentuje na blogu "Liberation" profesor Uniwersytetu Roberta Schumana w Strasburgu Xavier Delcourt. To byłoby szokujące, gdyby autor nie został ukarany. Mam nadzieję, że przynajmniej zostanie zawieszony w swych funkcjach w europarlamencie - dodał Delcourt.
Komisja Europejska wezwała PE do zbadania sprawy i wyciągnięcia odpowiednich kroków.
KE zdecydowanie potępia wszystkie wyrazy antysemityzmu, rasizmu i ksenofobii. Ze swojej strony KE jest zdeterminowana, aby je zwalczać w Unii Europejskiej, używając wszystkich dostępnych instrumentów - powiedział rzecznik Komisji Mikołaj Dowgielewicz, co powtórzył też na codziennym briefingu KE.
Francuska minister Colonna napisała list do szefa PE Hansa-Gerta Poetteringa z pytaniem, jakie kroki zamierza podjąć w tej sprawie.
Trudno byłoby tolerować sytuację, w której instytucje europejskie finansują tego rodzaju twórczość, nawet nieświadomie. W demokracji europejskiej nie ma miejsca na antysemityzm - stwierdziła Colonna cytowana przez francuską agencję AFP.
Frakcja socjalistyczna w Parlamencie Europejskim zażądała w piątek przeprowadzenia dochodzenia, czy publikacja została sfinansowana ze środków PE. Byłoby to całkowicie nie do zaakceptowania. Nasza grupa zażąda zwrotu publicznych europejskich pieniędzy, które mogły być na ten cel przeznaczone - oświadczył szef socjalistów Martin Schulz. On także powiedział, że jest "zaszokowany" książką, zawierającą treści sprzeczne z europejskimi wartościami. Służby prasowe PE zapowiedziały, że prezydium PE zajmie się kwestią użycia parlamentarnego logo na okładce publikacji. Kwestia ewentualnego finansowania rozstrzygnie się w przyszłości - zależy to bowiem od tego, czy Maciej Giertych będzie starał się o zwrot kosztów publikacji. Tak jak każdy eurodeputowany, może na działalność wydawniczą przeznaczyć do 40 tys. euro rocznie, ale pod warunkiem, że jest ona związana z jego aktywnością parlamentarną. Zdaniem służb prasowych, trudno oczekiwać, by Giertych dostał zwrot kosztów za tę właśnie publikację, jeśli o to wystąpi.
Inga Czerny, Michał Kot