Trwa ładowanie...
d492yhh
04-08-2008 20:25

Kazulin już nie jest liderem białoruskiej partii opozycyjnej

Były opozycyjny kandydat na prezydenta Alaksander Kazulin, który odbywa karę 5,5 lat więzienia za poprowadzenie opozycyjnej demonstracji, już nie jest liderem Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej "Hramada". Na niedzielnym zjeździe tego ugrupowania odwołano go ze stanowiska i wybrano jego dotychczasowego zastępcę i p.o. przewodniczacego Anatola Laukowicza stosunkiem głosów 53 do 22. Kazulin otrzymał tytuł honorowego przewodniczącego partii - podała gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

d492yhh
d492yhh

Część jego popleczników uznała decyzję za przewrót w partii i zdradę wobec Kazulina - więźnia politycznego. Jako amoralną oceniła ją grupa opozycjonistów, którzy mają za sobą wyroki za politykę.

Pierwotnie zjazd "Hramady" miał mieć charakter techniczny. Ogłoszono wszędzie, że ma on związek z wyborami parlamentarnymi. No i w efekcie wybrali lidera. To amoralne, to straszny polityczny błąd - skomentował decyzję zjazdu inny wiceprzewodniczący partii, były adwokat Kazulina, Ihor Rynkiewicz. Uważa on, że podczas zjazdu doszło do wielu naruszeń i manipulacji.

Laukowicz potwierdził, że na zjeździe miało dojść jedynie do wyboru potencjalnych kandydatów na wrześniowe wybory parlamentarne. Jednak według niego większość delegatów zażądała włączenia do porządku dnia kwestii zmiany kierownictwa partii.

Nowy przewodniczący podkreślił, że na zjeździe nie krytykował Kazulina. Jeszcze raz potwierdziliśmy, że zrobimy wszystko, aby doprowadzić do jego uwolnienia - zaznaczył w wypowiedzi dla agencji "BiełaPAN".

d492yhh

Tłumaczył, że Kazulin nie może kierować partią, znajdując się w więzieniu, gdyż informacje o wydarzeniach w kraju dochodzą do niego okrojone. W takiej sytuacji nie może w pełni kierować partią. On nie jest w stanie fizycznie tego robić i nie robi - oświadczył.

Za amoralną uznała decyzję zjazdu "Hramady" grupa polityków, którzy byli więźniami politycznymi reżimu Aleksandra Łukaszenki. Poinformowali oni o odmowie współpracy z Laukowiczem i jego stronnikami, oskarżając ich o to, że "w zdradziecki sposób" odsunęli Kazulina i "wszystkich jego kolegów, którzy go wspierali".

Wśród sygnatariuszy oświadczenia znaleźli się Pawał Siawiaryniec, Siarhiej Skrabiec, Mikoła Statkiewicz i Artur Finkiewicz.

Naszym zdaniem najbardziej wiarygodnym wyjaśnieniem tych amoralnych i zdradzieckich działań jest porozumienie przed wyborami parlamentarnymi drużyny Laukowicza z dyktatorskim reżimem - oznajmił przedstawiciel komitetu obrony więźniów politycznych Cimofiej Dranczuk.

d492yhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d492yhh
Więcej tematów