Trwa ładowanie...
dwfsu6r

Kazimierz Marcinkiewicz ocenił rok rządów PiS. "Minister Annie Zalewskiej należy się więzienie"

• B. premier Kazimierz Marcinkiewicz krytykuje minister edukacji Annę Zalewską
• "Za to, co robi z edukacją, należy się długoletnie więzienie"
• Jak powiedział, proponowana reforma edukacji to "operacja na żywym organizmie młodych Polaków"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Szydło, Anna Zalewska, Konstanty Radziwiłł, Piotr Gliński
Beata Szydło, Anna Zalewska, Konstanty Radziwiłł, Piotr Gliński (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
dwfsu6r

- Za to, co minister Zalewska robi z polską edukacją, należy się długoletnie więzienie. Ona jest bardzo groźna, wyrządza niewiarygodną szkodę polskim dzieciom i młodzieży. Reforma przywróci kołchozy - wielkie szkoły wieloklasowe, gdzie będą się uczyły i dzieci, i młodzież, gdzie będzie ich setki czy tysiące. Takie kołchozy tworzyła szkoła sowiecka. Ona była po to, aby kształtować człowieka poddanego władzy. To jest zamach na wolność i demokrację w Polsce - stwierdził w rozmowie z Radiem Zet były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

W ocenie Marcinkiewicza, reforma edukacji jest nieprzygotowana i wprowadzi "totalny" chaos. - To operacja na żywym organizmie młodych Polaków - podkreślił były premier.

Przyznał, że szkołę trzeba reformować, ale nie cofając ją do komunizmu. - Zresztą, wszystkie pomysły PiS-u wyjęte są z PRL-u. Ci ludzie nie mają innych wzorców, dlatego zmian dokonują tylko w tę stronę, którą dobrze znają - stwierdził.

dwfsu6r

Reforma zakłada m.in. powrót 8-letniej szkoły podstawowej oraz 4-letnigo liceum i 5-letniego technikum; szkołę zawodową zastąpić ma dwustopniowa szkoła branżowa.

Ocena niedostateczna dla rządu. Marcinkiewicz wytyka błędy

W środę minął rok od zaprzysiężenia gabinetu Beaty Szydło. Marcinkiewicz w wywiadzie dla Radia Zet wystawił całemu rządowi ocenę niedostateczną i przedstawił długą listę jego błędów, m.in. izolacjonizm w polityce zagranicznej. Podkreślił, że w rządzie "nie ma ani jednego człowieka, który by dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków".

- Chodzi przede wszystkim o komunikację ze światem zewnętrznym. Przez to straciliśmy miliardy, które wypłynęły z Polski - zostały wycofane z Giełdy Papierów Wartościowych, z polskich inwestycji, a to spowodowało radykalne spowolnienie wzrostu gospodarczego. Tego już się nie da nadrobić - stwierdził Marcinkiewicz.

dwfsu6r

"Sytuacja jest zatrważająca". Będziemy "odpryskiem"?

W jego ocenie, sytuacja jest "zatrważająca". - W chwili, kiedy ryzyko na świecie wzrasta, m.in. przez działania Rosji, Polska jest skłócona ze wszystkimi. Postawiła na Wielką Brytanię, która występuje z Unii Europejskiej, Węgry, które także są skonfliktowane ze wszystkimi w Europie, skłóciła się z Niemcami i z Francją, zrezygnowała z najważniejszej płaszczyzny do tej pory, czyli z Trójkąta Weimarskiego nie zastępując jej niczym. Na dodatek w Stanach Zjednoczonych wygrał Donald Trump, który zresetuje politykę z Rosją. My niestety będziemy "odpryskiem” tego resetu - wyjaśnił.

Na liście największych bolączek rządu według Macierewicza znalazła się również ochrona zdrowia ("nie zrobiono nic, tylko jakieś miraże o narodowej służbie zdrowia. Kompletne kretyństwo"), ministerstwo obrony ("coś strasznego, kiedy minister będzie wydawał miliardy złotych na męskie harce młodych Polaków, którzy w przypadku zagrożenia staną się tylko i wyłącznie "mięsem armatnim"), MSWiA ("wystąpienia ministra Błaszczaka są jakby z innej planety. To tak, jakby się oglądało kabaret") oraz MSZ ("Waszczykowski stał się absolutną karykaturą dyplomaty").

Podczas wtorkowego wystąpienia, podsumowującego rok funkcjonowania rządu, premier Szydło jako jeden z priorytetów jej gabinetu wymieniła rodzinę. Przypomniała o wprowadzonych ustawach i reformach, które mają jej służyć. Mówiła m.in. o programach Rodzina 500 Plus, Mieszkanie Plus oraz o programie darmowych leków dla seniorów. - Rodzina, rozwój, bezpieczeństwo - to są trzy filary naszego programu - powiedziała premier.

Zobacz również:
Kaczyński o ocenie rządu Szydło: mogę użyć "piątkowej" oceny

dwfsu6r

Podziel się opinią

Share

dwfsu6r

dwfsu6r
Więcej tematów