Trwa ładowanie...

Kazimiera Szczuka dołącza do Twojego Ruchu

Działaczka feministyczna i społeczna, krytyczka literacka Kazimiera Szczuka dołączyła do Twojego Ruchu. Jak podkreśliła, mimo "błędów i wypaczeń", to ugrupowanie jest wciąż projektem politycznym "najbardziej obiecującym".
Share
Janusz Palikot i Kazimiera Szczuka
Janusz Palikot i Kazimiera SzczukaŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d48ck03

Na briefingu obecni byli: przewodniczący partii - Janusz Palikot oraz Andrzej Rozenek. Szczuka powiedziała, że jej akces do Twojego Ruchu to "właściwie formalność".

- Od czasu wyborów do europarlamentu stale współpracuję z różnymi osobami z Twojego Ruchu, pojawiam się w mediach pod logo Twojego Ruchu. Moja współpraca z Ruchem Kobiet Twojego Ruchu: Wandą Nowicką, Barbarą Nowacką, jest ciągła, stała. Uważam jednak, że należy wykonywać takie gesty w czasie, gdy jest jednak dosyć negatywna prasa dla partii i to chyba niezasłużenie - mówiła działaczka.

Jak zauważyła, wśród "domen" TR są m.in. ratyfikacja konwencji o przeciwdziałaniu przemocy, uregulowanie kwestii związków partnerskich, zagadnienia związanie z transformacją energetyczną. - Mimo błędów i wypaczeń, ten projekt jest na pewno w moich oczach najbardziej obiecujący - zaznaczyła Szczuka.

d48ck03

Szczuka oświadczyła, że do wejścia w szeregi TR skłoniły ją "względy przyjacielskie i merytoryczne". - Z tych właśnie powodów partia Janusza Palikota jest dla mnie interesująca - powiedziała.

Pytana, czy zamierza kandydować w jesiennych wyborach parlamentarnych, odparła, że za wcześnie jeszcze, żeby o tym mówić.

Decyzja o dołączeniu Szczuki do TR została również ogłoszona na Facebooku.

Post użytkownika Twój Ruch.

d48ck03

"Nie robimy z tego jakiejś wielkiej hecy"

Lider TR Janusz Palikot przyznał na briefingu, że w ostatnim czasie jego formację opuściło "trochę osób", ale - jak przekonywał - "bardzo wiele osób" do niej wstąpiło. Według niego jest to grupa "kilkuset osób", które dołączyły do TR w ciągu ostatniego miesiąca.

- To są osoby najczęściej mało znane, działacze regionalni, lokalni, w związku z tym my nie robimy z tego jakiejś wielkiej hecy, konferencji. Kiedy jednak po kilku rozmowach zdecydowała się podjąć tę decyzję Kazimiera Szczuka, (...) to uznałem, że warto, właśnie w kontrze do tej rozpowszechnionej narracji, że wszyscy Palikota opuszczają, pokazać, że nie tylko wczoraj Jacek Poniedziałek zadeklarował wstąpienie do komitetu poparcia mojej osoby w wyborach prezydenckich, ale właśnie dzisiaj także Kazimiera Szczuka - mówił Palikot. Jak dodał, działaczka ma również znaleźć się w komitecie poparcia Palikota.

Historyczka literatury i działaczka feministyczna

Kazimiera Szczuka to działaczka społeczna i feministyczna; należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet. Z wykształcenia jest historykiem literatury. W ubiegłorocznych wyborach do europarlamentu bezskutecznie ubiegała się o mandat europosłanki z ramienia komitetu Europa Plus Twój Ruch - współtworzonego przez b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota oraz Marka Siwca. Szczuka była "jedynką" na bydgoskiej liście komitetu.

d48ck03

Jest wykładowczynią gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Współorganizuje warszawskie Manify. Była jedną z założycielek partii Zieloni 2004 oraz Porozumienia Kobiet 8 marca.

Zobacz również wideo: Siwiec odchodzi z TR

d48ck03

Podziel się opinią

Share
d48ck03
d48ck03
Więcej tematów