Trwa ładowanie...
do1omt8
26-11-2008 22:00

Kazachstan zwiększa kontrolę nad wspólnotami religijnymi

Izba niższa kazachskiego parlamentu
zaaprobowała w środę kontrowersyjną ustawę zwiększającą kontrolę
rządu nad wspólnotami religijnymi.

do1omt8
do1omt8

Kazachstan, gdzie muzułmanie i chrześcijanie stanowią po 45 procent, był do tej pory stosunkowo ustabilizowanym krajem w regionie. Władze chętnie zawierały porozumienia z grupami religijnymi i etnicznymi, traktując je jako czynnik stabilizacji.

Zgodnie z nową ustawą, która musi być zaaprobowana przez Senat i podpisana przez prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, działalność misyjna będzie ograniczona, a kary dla niezarejestrowanych wspólnot religijnych znacznie wzrosną. Prawo do publikacji literatury religijnej będą miały tylko zarejestrowane wspólnoty.

"To rozczarowujące, że ustawa została przegłosowana bez żadnych konsultacji ze społeczeństwem" - powiedział Janez Lenarcić, dyrektor biura OBWE ds. instytucji demokratycznych i praw człowieka.

Według nowych przepisów dzieci uczęszczające na religię będą musiały mieć pisemną zgodę rodziców. Niestosowanie się do nowego prawa będzie karane grzywną w wysokości do 50 minimalnych miesięcznych pensji.

do1omt8

"Rząd Kazachstanu chce kontrolować wszystko, co się dzieje w społeczeństwie, w religii, polityce, gospodarce. Nie lubi organizacji, których nie może kontrolować" - powiedział Felix Corley z Forum 18, norweskiej organizacji zajmującej się ochroną praw religijnych.

Wszyscy deputowani niższej izby parlamentu są członkami partii Promień Światła Ojczyzny - Nur Otan prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

W Kazachstanie jest ok. 100 tys. katolików, głównie Polaków, Białorusinów, Niemców i Rosjan. Kościół katolicki jest głównym animatorem dialogu międzyreligijnego.

W styczniu tego roku prezydent Nazarbajew skrytykował działających w jego kraju zagranicznych misjonarzy.

Krytyka była skierowana przede wszystkim przeciwko ruchom w rodzaju Hare Kryszna, reprezentowanym w Kazachstanie przez niewielkie grupy, coraz ostrzej atakowane przez znaczną część społeczeństwa i władze.

OBWE skrytykowała w ubiegłym roku władze Kazachstanu za niszczenie domów należących do ruchu Hare Kryszna. (PAP)

jo/ mc/

do1omt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do1omt8
Więcej tematów